PSL chce zniesienia rat podatku rolnego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-08-2018,8:10 Aktualizacja: 28-08-2018,8:18
A A A

PSL chce ustawowego zniesienia dwóch rat tegorocznego podatku rolnego oraz utworzenia Funduszu Stabilizacji Dochodów Rolniczych. Rozwiązania te mają pomóc rolnikom m.in. w odtworzeniu dochodów utraconych w wyniku suszy.

Piotr Zgorzelski, poseł ludowców uczestniczył w Soczewce pod Płockiem w powiatowej konwencji PSL. Podczas konferencji prasowej polityk zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o pilne działania na rzecz rolnictwa, m.in. w związku z suszą.

Władysław Kosiniak-Kamysz, PSL

PSL krytycznie o nowym ministrze rolnictwa Janie Krzysztofie Ardanowskim

- PSL jest jedynym ugrupowaniem, które od lat konsekwentnie wspiera polską wieś i polskie rolnictwo - oświadczył w czwartek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Jego zdaniem, potrzebna jest szybka interwencja rządu, aby rozwiązać problemy...

- PSL apeluje do pana premiera, aby nareszcie zaczął podejmować decyzje korzystne dla polskiego rolnictwa, bowiem sytuacja jest nadzwyczajna i wymaga nadzwyczajnych rozwiązań - oświadczył. Jak dodał, jego partia domaga się konkretnych rozwiązań, które powinny być wprowadzone ustawowo, a projekty proponowanych zmian znajdują się już w parlamencie.

Wśród postulatów PSL, Zgorzelski wymienił zmianę ustawy o podatku rolnym, która umarzałaby jego płatność przypadającą na 15 września i 15 listopada. Różnica w wysokości udziału we wpływach z podatku rolnego pokryta zostałaby z budżetu państwa.

Poseł PSL zaznaczył, że do projektu tego nawiązuje propozycja utworzenia Funduszu Stabilizacji Dochodów Rolniczych, dzięki któremu rolnicy w wyniku suszy, spadku cen, otrzymywaliby szybką rekompensatę za produkty rolne.

- Żeby walczyć skutecznie z cenami, które są bardzo niskie, proponujemy stworzyć Fundusz Stabilizacji Dochodów Rolniczych. Projekt zakłada wprowadzenie powszechnego ubezpieczenia, żeby rolnik mógł się ubezpieczyć, ale budżet państwa do tego ubezpieczenia będzie dotował do 70 proc. - powiedział polityk.

andrzej duda, dożynki, mielec, podkarpacie, dorobek wsi

Prezydent dziękuje mieszkańcom wsi. Bez was nie byłoby wolnej Polski

Nie byłoby wolnej, silnej, patrzącej ufnie w przyszłość Rzeczypospolitej, gdyby nie zbiorowy dorobek wsi polskiej - napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym w niedzielę w Mielcu. W liście skierowanym do uczestników i...

Według projektu ludowców, spadek cen, klęska suszy czy inne zdarzenia losowe, które wpływałyby na spadek opłacalności produkcji rolnej, byłyby rekompensowane z budżetu, na który w większości środki przekaże BGK.

Zgorzelski dodał, iż w ramach działań na rzecz rolnictwa, PSL oczekuje również ustawowego wprowadzenia dofinansowania z budżetu państwa dla gospodarstw rolnych, które zdecydują się na wprowadzenie pełnej bioasekuracji w celu przeciwdziałania ASF, a także uruchomienia rekompensat dla rolników, którzy w wyniku choroby będą musieli likwidować stada.

PSL proponuje w regulacji, aby zwrot kosztów dotyczył np. wykonania odpowiedniego ogrodzenia oraz zakupu mat i odpowiednich środków hamujących rozprzestrzenianie się ASF.

Jak wyliczył poseł PSL, koszty wprowadzenia trzech proponowanych rozwiązań legislacyjnych, wspierających rolnictwo, to do 5 mld zł rocznie.
 

Poleć
Udostępnij