Przez "Okienko dla rolników" będzie można załatwić wiele spraw

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-01-2022,8:00 Aktualizacja: 15-01-2022,19:21
A A A

Na portalu Gov.pl działa już podstrona przeznaczona dla rolników, tzw. okienko dla rolnika. Na razie liczba usług, które mają ułatwić gospodarzom składanie wniosków, jest ograniczona, ale będą rozszerzane - poinformował Lech Kołakowski, wiceminister rolnictwa.

Polityk odpowiadał w Sejmie na pytania posłów PiS w sprawie usług, jakie oferuje rolnikom "Okienko dla rolnika". Podkreślił, że usługa była bardzo oczekiwana przez gospodarzy.

"Okienko dla rolnika" , szacowanie szkód suszowych, IRZplus, przyznanie dopłat dla rolników

"Okienko dla rolnika" już działa

Na portalu Gov.pl działa już podstrona poświęcona działaniom na rzecz rolników w ramach "Okienka dla rolnika". Na razie dostępne są e-usługi umożliwiające złożenie wniosku o oszacowanie szkód suszowych, przyznanie dopłat...

Jak mówił Kołakowski "okienko" ma być skoncentrowanym źródłem wiedzy i miejscem załatwiania różnych spraw przez rolnika. - Chcemy, aby z jednego miejsca, jednym loginem i hasłem, np. przez profil zaufany, mieszkaniec obszarów wiejskich mógł w prosty sposób załatwiać wiele spraw w zakresie rolnictwa - podkreślił.

Wiceminister zaznaczył, że budowa usług cyfrowych jest procesem złożonym i wymagającym przebudowy i dostosowania systemów informatycznych w poszczególnych jednostkach, dlatego w ramach "Okienka dla rolnika" zostało wybranych kilka usług, które będą wdrożone w najbliższym czasie. Będą to usługi, które zastąpią formę papierową wniosków formą elektroniczną.

Będą dotyczyły: zwrotu podatku akcyzowego od paliwa rolniczego, rolniczego handlu detalicznego; zgłoszenia do KRUS: umów dzierżawy, wniosku o wypłatę zawieszonej części emerytury czy rent; zgłaszania umów cywilno-prawnych; wniosku o dopłatę do materiału siewnego; wniosku o ocenę materiału siewnego i materiału szkółkarskiego; wpisu do rejestru producentów ekologicznych.

Michał Kołodziejczak, Agrounia, Skotniki, rolnicy oszukani na nawozach

AGROunia chce powstania funduszu stabilizacyjnego

AGROunia interweniuje w sprawie rolników oszukanych przy zakupie nawozów w jednej z firm pod Wrześnią (woj. wielkopolskie). Michał Kołodziejczak, lider organizacji zaapelował o zmiany w prawie, które chroniłyby rolników...

Kołakowski podkreślił, że poprzez integrację systemów i baz danych w poszczególnych instytucjach, rolnik nie będzie musiał podawać wielu informacji, ponieważ te będą pozyskiwane automatycznie do składanych wniosków. - To pozwoli ograniczyć do niezbędnego minimum czas załatwiania konkretnej sprawy. W uruchomionej pod koniec grudnia ub.r. zakładce dla rolnika na stronie KPRM na portalu Gov.pl, znajduje się katalog usług obejmujących 12 kart usług i 3 e-usługi. Jest to pierwsza odsłona "Okienka dla rolników" - zaznaczył.

Obecnie udostępnione są 3 usługi: wniosek o oszacowanie spowodowanych przez suszę strat w uprawach rolnych w oparciu o dane Instytutu Upraw Gleboznawstwa i Nawożenia w Puławach; wniosek o przyznanie płatności obszarowych (m.in. dopłat bezpośrednich, ONW czy dopłat rolno-środowiskowych) i z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich; możliwość skorzystania z portalu IRZplus (rejestracji zwierząt), która dotyczy m.in. zgłaszania zwierząt np. urodzonych w gospodarstwie.

Dodatkowo w zakładce "Dla Rolnika" udostępniono 12 innych usług w postaci kart informacyjno-formularzowych, które mówią o sposobie załatwienia danej sprawy, wymaganych dokumentach, a także zawierają odniesienia do formularzy, jeśli są wymagane.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE