Przez 8 lat usłyszał trzy wyroki. Ale proces ponownie ruszył od nowa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Robert Fiłończuk PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-09-2017,13:50 Aktualizacja: 20-09-2017,14:15
A A A

Przed Sądem Rejonowym w Białymstoku rozpoczął się w środę od początku proces prezesa spółdzielni mleczarskiej w Mońkach (Podlaskie), oskarżonego o przyjęcie łapówek w związku z pełnieniem funkcji publicznej. Trzy wcześniejsze wyroki zostały w drugiej instancji uchylone.

Postępowanie przed sądami toczy się w tej sprawie już ósmy rok. Dotąd zapadły trzy wyroki przed sądem rejonowym (skazanie i dwa uniewinnienia), wszystkie zostały jednak uchylone przez białostocki sąd okręgowy w postępowaniu odwoławczym.

proces, sąd, przestępstwo, łapówki, prezes spółdzielni mleczarskiej oskarżony

Prezes spółdzielni mleczarskiej brał łapówki? Wyrok uchylony

Sąd Okręgowy w Białymstoku po raz trzeci uchylił wyrok pierwszej instancji w procesie prezesa spółdzielni mleczarskiej w Mońkach (Podlaskie), oskarżonego o przyjęcie łapówek w związku z pełnieniem funkcji publicznej. Sprawa trafi...

W środę proces w I instancji rozpoczął się po raz czwarty. Prezesowi spółdzielni mleczarskiej w Mońkach Stanisławowi J. prokuratura zarzuca przyjęcie, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, nie mniej niż 347 tys. zł łapówek.

Miał on od maja 2002 r. do listopada 2004 r. dostawać 10 proc. wartości opłaconych prac budowlanych od każdej faktury wystawionej firmie biznesmena, która wygrywała przetargi w spółdzielni.

Na ławie oskarżonych zasiada również b. inspektor nadzoru inwestorskiego w spółdzielni (obecnie na emeryturze), któremu śledczy zarzucają, że pośredniczył w przekazywaniu pieniędzy przez przedsiębiorcę - głównego świadka oskarżenia, za co  sam też miał dostawać łapówki.

Obaj oskarżeni nigdy się nie przyznali do zarzutów i twierdzą, że przedsiębiorca ich pomawia. - Nigdy ze mną na temat pieniędzy nie rozmawiał, nigdy żadnych pieniędzy nie otrzymywałem - oświadczył w środę przed sądem oskarżony Stanisław J.

CBA, maszyny rolnicze, przestępstwo, korupcja, aresztowanie, Centralne Biuro Antykorupcyjne

Gigantyczna łapówka za kontrakt na maszyny rolnicze

Dwóch biznesmenów z zagranicy oraz polskiego przedsiębiorcę zatrzymali w Warszawie funkcjonariusze lubelskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Sprawa ma związek z olbrzymim zamówieniem na sprzęt rolniczy. Kontrakt...

Dodał, że jedynym świadkiem oskarżenia jest ów przedsiębiorca, a inni świadkowie - rodzina biznesmena i jego pracownica - mówią to, co z nim uzgodnili.

- Oświadczam ponadto, że nie byłem osobą publiczną i nie dysponowałem środkami publicznymi - dodał oskarżony.

To nawiązanie do stanowiska jego obrońcy, iż prezes spółdzielni mleczarskiej, w zakresie dysponowania środkami z przedakcesyjnego funduszu SAPARD, w świetle przepisów nie może być uznany za osobę publiczną, więc nie można mu stawiać zarzutów przyjęcia łapówek w związku z pełnieniem publicznej funkcji.

Właśnie rozstrzygnięcie, czy oskarżonego można zaliczyć do osób pełniących funkcje publiczne, jest kluczowe dla sprawy. Zwrócił na to uwagę w styczniu sąd okręgowy, przy trzecim uchyleniu wyroku I instancji (był to wyrok uniewinniający).

Zastrzeżenia II instancji budziła też ocena przez sąd rejonowy zeznań kluczowego świadka - przedsiębiorcy, które sąd rejonowy uznał za niewiarygodne.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!