Przetwórstwo ryb pod lupą. Pracownicy i… pracodawcy bez zezwoleń

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-03-2021,11:10 Aktualizacja: 03-03-2021,11:15
A A A

Przeszło 50 cudzoziemców pracowało nielegalnie w zakładzie przetwórstwa ryb w województwie pomorskim. Zatrudniła ich agencja pracy z Dolnego Śląska, której dwaj właściciele z Ukrainy również nie mieli pozwolenia na prowadzenie działalności.

Większość pracujących z zakładzie to także obywatele Ukrainy. Byli wśród nich ponadto Białorusini i Gruzini.

zatrudnianie obcokrajowców, korupcja, Kinga Drężek-Zmysłowska, KPP Płońsk

Lewe "zaproszenia" dla cudzoziemców. Rolnik z setkami zarzutów

Właściciel gospodarstwa rolnego usłyszał 239 zarzutów i będzie wkrótce odpowiadał przed sądem za wystawianie "lewych" dokumentów związanych z pracą dla cudzoziemców. Grozi mu do 8 lat więzienia. Funkcjonariusze...

"Wszyscy zostali przez dolnośląską agencję oddelegowani do pracy na Pomorze w charakterze przetwórców ryb. Jak ustalili gdyńscy strażnicy graniczni, 52 cudzoziemców pracowało nielegalnie. Nie mieli oni głównie odpowiednich zezwoleń na pracę bądź ważnych oświadczeń. Ponadto w 10 przypadkach funkcjonariusze stwierdzili brak zawarcia umowy o pracę albo umowy cywilnoprawnej w wymaganej formie. Z kolei wobec 35 osób pracodawca nie dopełnił obowiązku poinformowania urzędu pracy o podjęciu bądź niepodjęciu pracy przez cudzoziemca" - wylicza Morski Oddział Straży Granicznej.

Na tym nieprawidłowości wykryte podczas kontroli się nie skończyły. Jak się bowiem okazało, dwaj wspólnicy prowadzący agencję - obywatele Ukrainy - także nie mieli odpowiednich zezwoleń na pracę.

"Funkcjonariusze ukarali ich mandatami. Oprócz tego wobec prezesa skontrolowanej firmy zostanie skierowany wniosek do sądu" - informuje MOSG.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu