Przełom w zwalczaniu zgnilca pszczół? Naukowcy zrobili lekarstwo z grzyba

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-01-2023,9:20 Aktualizacja: 13-01-2023,9:26
A A A

Zgnilec amerykański, zwany fachowo złośliwym, wciąż stanowi ogromne zagrożenie dla pszczół w Polsce i na świecie. Naukowcy z Podlasia twierdzą, że udało im się opracować bezpieczne lekarstwo w oparciu o ekstrakt z grzybów z puszczy.

"Czy wiecie, że w gminie Choroszcz umierają pszczoły? Zaatakował je zgnilec złośliwy. Pszczelarze muszą palić zakażone pasieki razem z ulami! Czy tak musi być zawsze?" - pyta w opublikowanym na Facebooku poście Politechnika Białostocka.

szczepionka dla pszczół miodnych, zgnilec amerykański, Dalan Animal Health, Dalail Freitak

Resort zatwierdził pierwszą szczepionkę dla pszczół miodnych

Amerykańskie ministerstwo rolnictwa zatwierdziło pierwszą szczepionkę dla jakiegokolwiek owada w USA. Jest  skierowana przeciwko groźnej i szybko rozprzestrzeniającej się chorobie bakteryjnej pszczół miodnych, zgnilcowi amerykańskiemu....

Okazuje się, że prawdopodobnie nie. Póki co, choć bakteria atakuje wyłącznie larwy, to - co podkreśla Inspekcja Weterynaryjna - najbardziej skutecznym sposobem uratowania pasieki, gdzie pojawiło się ognisko tej groźnej choroby, jest spalenie ula z całą pszczelą rodziną.

Niestety, takie ogniska wciąż są stwierdzane w pasiekach w całej Polsce. Choroba jest bardzo groźna i zwalczana z urzędu przez służby weterynaryjne. W miejscach jej występowania i okolicy są ustanawiane tzw. strefy zapowietrzone.

Jak podkreślają inspektorzy weterynaryjni, zgnilec amerykański nie zagraża ludziom bezpośrednio, natomiast pośrednio jak najbardziej. Może bowiem w konsekwencji powodować trudności z zapylaniem roślin na terenach rolniczych, sadowniczych czy ogrodniczych.

Być może uda się w końcu skutecznie zwalczać ten problem, bez uciekania się do drastycznych metod. Jak podaje Politechnika Białostocka, prof. Sławomir Bakier wraz ze współpracownikami z Instytutu Nauk Leśnych oraz Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku wynalazł i opatentował kompozycję (oraz sposób jej otrzymywania) do zastosowania właśnie w leczeniu zgnilca złośliwego pszczół.

wsparcie dla pszczelarzy, Monika Koźlakiewicz, KOWR, zwalczanie warrozy, sprzęt pszczelarski

Pszczelarze dostali rekordowe wsparcie

42,3 mln zł wsparcia otrzymali pszczelarze w ramach zakończonego "Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa w Polsce na lata 2020-2022" - poinformowała Monika Koźlakiewicz, zastępca dyrektora Departamentu Interwencji Rynkowych KOWR . Był...

Podstawą leku stał się ekstrakt ze złotoporka niemiłego z Puszczy Białowieskiej. To niejadalny gatunek grzybów.

"Jego skuteczność w zwalczaniu zgnilca okazała się porównywalna z dotychczas stosowanymi antybiotykami i polisulfamidami. Badania wykazały, że opatentowana kompozycja umożliwi leczenie zakażonych larw w miejsce palenia rodzin pszczelich wraz z ulami" - przekazuje uczelnia.

Złotoporek okazał się mieć w sobie kwasy o silnym działaniu bakteriobójczym, które jednocześnie są bezpieczne dla ludzi i zwierząt.

Teraz naukowcy starają się, aby ich pomysł przełożył się na produkcję, m.in. aplikują o finansowanie. Co istotne, by ekstrakt był dostępny dla pszczelarzy w szerszej skali, potrzebna jest hodowla złotoporka, który występuje w naturze dość rzadko.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!