Przeciwnicy GMO: Małe zwycięstwo, alarm trwa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
15-12-2014,14:45 Aktualizacja: 19-01-2015,12:41
A A A
Wynikiem 4:4 zakończyło się głosowanie w senackiej Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie przyjęcia ustawy o GMO. To oznacza, że w tym tygodniu głosowane będą zaproponowane przez Koalicję zmiany.
 
Zdaniem przedstawicieli Koalicji Polska Wolna od GMO nowy dokument umożliwia na terenie kraju uwalnianie GMO do środowiska. Brak w nim bowiem zapisów: "Zakazuje się wprowadzania do obrotu organizmów genetycznie zmodyfikowanych oraz zakazuje się uprawy roślin genetycznie zmodyfikowanych".
 
Losy ustawy mają rozstrzygnąć się na najbliższym posiedzeniu Senatu, który zbiera się w dniach 17-19 grudnia. Władze Koalicji cieszą się - jak mówią - z "małego zwycięstwa", ale nadal apelują o poparcie swojego stanowiska i wysłanie do wszystkich senatorów listu o treści:
 
"Domagam się odrzucenia w całości ustawy o zmianie ustawy o organizmach genetycznie zmodyfikowanych. Domagam się natychmiastowego wprowadzenia bezwzględnego, ustawowego zakazu rejestracji odmian, obrotu i upraw genetycznie modyfikowanych nasion i roślin w Polsce. Domagam się zalegalizowania sprzedaży bezpośredniej przez rolników nieprzetworzonych i przetworzonych produktów żywnościowych oraz dostosowania przepisów sanitarnych do skali produkcji tak, aby były one korzystne dla małych i średnich gospodarstw rodzinnych i dla konsumentów, którzy poszukują dobrej jakości żywności".
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement