Prokuratura zawiesiła śledztwo ws. wybuchu rakiety w suszarni zbóż w Przewodowie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Aleksandra Kuźniar PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
23-01-2024,14:45 Aktualizacja: 23-01-2024,14:48
A A A

Prokuratura Krajowa poinformowała we wtorek, że zawiesiła śledztwo dotyczące wybuchu rakiety w Przewodowie (woj. lubelskie). W wyniku eksplozji zginęło dwóch mężczyzn.

"Śledztwo dotyczące eksplozji rakiety w Przewodowie zostało zawieszone z uwagi na długotrwałą przeszkodę uniemożlwiającą dalsze prowadzenie postępowania polegającą na oczekiwaniu na wykonanie wniosków skierowanych o międzynarodową pomoc prawną" - poinformował we wtorek dział prasowy Prokuratury Krajowej.

przewodów, suszarnia, zbóż, wybuch, rakieta, wojna

To już rok. Odsłonięto tablicę upamiętniającą tragedię w suszarni zbóż w Przewodowie

W środę w Przewodowie (Lubelskie) odsłonięto tablicę upamiętniającą tragiczne wydarzenia sprzed roku. W wyniku wybuchu rakiety zginęło wówczas dwóch pracowników suszarni zbóż. Ich pamięć uczcili m.in. bliscy,...

Do wybuchu pocisku we wsi Przewodów w woj. lubelskim, leżącej blisko granicy polsko-ukraińskiej, doszło 15 listopada 2022 roku, w dniu, w którym siły rosyjskie przeprowadziły zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę. Eksplozja zabiła dwóch mężczyzn: 59-letniego traktorzystę i 60-letniego kierownika magazynu.

Jak później informowały polskie władze, na teren suszarni zbóż spadła najprawdopodobniej rakieta ukraińskiej obrony powietrznej i wszystko wskazuje na to, że to wynik nieszczęśliwego wypadku. Pod koniec września ubiegłego roku ówczesny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przekazywał z kolei, że z ustaleń śledztwa wynika, że była to rakieta ukraińska.

Postępowanie w sprawie wybuchu prowadzi Mazowiecki Wydział Zamiejscowy ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Na miejscu pracowali prokuratorzy Mazowieckiego i Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej, Prokuratury Regionalnej w Lublinie, Prokuratury Okręgowej w Zamościu, funkcjonariusze policji, Straży Granicznej, ABW, CBŚP, żołnierze, a także biegli, w tym z Wojskowego Instytutu Techniki Uzbrojenia w Zielonce i Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji, pirotechnicy oraz amerykańscy eksperci. W oględzinach miejsca eksplozji brali udział również ukraińscy eksperci.

Poleć
Udostępnij