Program ochrony rasy huculskiej się sprawdza. Koni jest coraz więcej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Alfred Kyc PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-05-2018,15:10 Aktualizacja: 24-05-2018,15:06
A A A

W Polsce żyje blisko 6 tys. koni huculskich, w tym 1,5 tys. klaczy i 200 ogierów. - Najwięcej, około 30 proc. koni tej rasy, hodowanych jest na Podkarpaciu - powiedział Marek Gibała, dyrektor Okręgowego Związku Hodowców Koni w Rzeszowie.

- Aktualnie w naszym kraju hucuły hodowane są we wszystkich województwach. Mamy prawie 300 stajni hodowlanych - zauważył dyrektor.

Stadnina Koni Janów Podlaski, Janów Podlaski, kowr, Święto Konia Arabskiego, Aukcja Pride of Poland

Organizacja Święta Konia Arabskiego i aukcji przyniosła straty

Ponad 1,6 mln zł zysku przyniosły ubiegłoroczne aukcje koni arabskich w Janowie Podlaskim. Sprzedano 13 koni za 549 tys. euro. Jednak sama organizacja imprezy przyniosła 176 tys. zł straty - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Zarząd...

Gibała, który jest także przewodniczącym Komisji Księgi stadnej koni huculskich w Polsce, zaznaczył, że "każdego roku organizowanych jest 14-16 imprez poświęconych wyłącznie koniom tej rasy, w których bierze udział 550-600 zwierząt".

- Dla innych ras takich imprez jest nie więcej niż trzy, cztery rocznie - dodał.

Regionem wiodącym w hodowli hucułów jest Podkarpacie. - Bieszczady, Beskid Niski, czy pogórza Dynowskie i Przemyskie stwarzają dobre warunki do hodowli tej związanej z warunkami górskimi rasy koni - mówił Gibała.

Na Podkarpaciu w 70 stajniach przebywa 509 klaczy. Są tam też dwie największe w Polsce hodowle tych koni. W Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Zootechniki w Odrzechowej k. Sanoka hodowanych jest ok. 120, a w stadninie w Bieszczadzkim Parku Narodowym ponad 60 hucułów.

Największa w Polsce tabunowa hodowla konia huculskiego również znajduje się w Polanie w Bieszczadach.

aukcja w Janowie Podlaskim, narodowy pokaz koni czystej krwi arabskiej, Janów Podlaski, konie

Konie z Janowa pojadą do Warszawy. Narodowy czempionat przeniesiony

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel wyraził zgodę na przeniesienie części uroczystości tegorocznego Święta Konia Arabskiego z Janowa Podlaskiego do stolicy. Zmiana planów ma związek ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. O...

Ćwierć wieku temu w Polsce było niespełna 400 koni huculskich. - Wzrost liczebności tych zwierząt to efekt prowadzonego programu ochrony rasy - powiedział Gibała.

Przypomniał, że "konie huculskie w naszym kraju są rasą zachowawczą objętą programem ochrony", a dzięki "temu programowi zostały uratowane przed wyginięciem". - Stało się tak dzięki zaangażowaniu wielu ludzi. Na początku było kilka osób. Teraz to już mamy rzesze hodowców koni huculskich. Wśród pionierów przywrócenia tej rasy jest Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki w Odrzechowej, który hucuły hoduje od 33 lat - mówił dyrektor.

Hucuły można używać m.in. do jazdy wierzchem, zaprzęgu, hipoterapii. Są rasą koni górskich wyhodowanych na Huculszczyźnie w Karpatach Wschodnich. Ich przodkami były konie rasy mongolskiej lub tarpany skrzyżowane z arabami. Ważą ok. 400 kg, ich wysokość w kłębie nie przekracza 140 cm. Doskonale radzą sobie w warunkach górskich.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE