Program Czyste Powietrze wymaga szybkich zmian

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Newseria Biznes, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-02-2020,8:50 Aktualizacja: 27-02-2020,10:13
A A A

Program Czyste Powietrze ma przyczynić się do ograniczenia emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które są efektem spalania niskiej jakości paliwa i wykorzystania przestarzałych instalacji.

Na dofinansowanie wymiany pieców i termomodernizacji budynków rząd przeznaczył 103 mld zł, które chce rozdysponować przez 10 lat.

Program Czyste Powietrze, ministerstwo środowiska, henryk kowalczyk, mateusz morawiecki, paliwo wysokiej jakości

Rząd podpisał umowy z setkami gmin. Program "Czyste Powietrze" ma rok

Mija rok funkcjonowania programu „Czyste Powietrze. - To pierwszy w historii Polski tak szeroki program rządowy związany z poprawą jakości powietrza - zapewnia Henryk Kowalczyk, minister środowiska. Działania mają poprawić efektywność...

- Dotąd wartość zakontraktowanego wsparcia to zaledwie 1,6 mld zł. Musimy przyspieszyć ten proces i sprawić, aby program był powszechnie dostępny - mówi agencji Newseria Biznes Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu oraz pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii.

- Aby udało się osiągnąć cele programu i wykorzystać środki finansowe przeznaczone na jego realizację, co roku beneficjenci powinni wykorzystać 10 mld zł. Niezbędne są zmiany, które uproszczą i upowszechnią program. Ponadto beneficjenci zostaną podzieleni według kategorii dochodowych. Chodzi o to, by stworzyć bardziej dogodne warunki wspierania osób, które są dotknięte ubóstwem energetycznym i sami nie są w stanie poradzić sobie z zapewnieniem dobrych warunków termicznych w domach lub mieszkaniach - dodaje ekspert.

O pomoc finansową mogą się ubiegać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych lub wydzielonych lokali mieszkalnych.

WIDEO Mówi Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu, a także pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energiiwęgiel, opał, zakza palenia węglem w piecach

Wkrótce całkowity zakaz palenia węglem w piecach

Zasady dofinansowania wymiany kotłów i wymagania stawiane przez uchwały antysmogowe - przewiduje kampania informacyjna nt. działań antysmogowych samorządu woj. dolnośląskiego. Informacje znajdą się np. na stronie internetowej, będą też spoty...

Oprócz zakupu nowoczesnych pieców spełniających normy emisji dofinansowanie obejmuje także termomodernizację budynków oraz instalację odnawialnych źródeł energii - kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych oraz montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Inwestycje dofinansowane z programu Czyste Powietrze mają zapewnić lepsze zarządzanie energią cieplną w domu o każdej porze roku. Dzięki odpowiedniemu ociepleniu budynku i wymianie źródła ciepła rachunki za ogrzewanie mogą być niższe o 40 proc.

Wysokość dofinansowania zależy od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym, a zakres prac objęty wsparciem finansowym jest uzależniony od wieku budynku.

Maksymalny koszt, który podlega dofinansowaniu, to 53 tys. zł, a minimalny koszt kwalifikowany przedsięwzięcia to 7 tys. zł. Dotacja może wynosić od 30 do 90 proc. kosztów kwalifikowanych. Program przewiduje też pożyczki na preferencyjnych warunkach.

dopłaty do wymiany starych pieców węglowych, wielkopolskie, wymiana pieca

Można składać wnioski o dopłaty do wymiany starych pieców węglowych

Od 3 lutego można składać wnioski o dopłaty do wymiany starych pieców węglowych - poinformowało starostwo powiatowe w Poznaniu. Dotąd na walkę o czyste powietrze powiat wydał 1,4 mln zł. W tym roku przeznaczy na ten cel kolejne 750 tys. zł....

- Chcemy zaprosić do współpracy instytucje finansujące, które będą weryfikować możliwości spłaty zobowiązań. Pojawiła się także propozycja, aby zamiast sprawdzania wiarygodności finansowej beneficjentów weryfikacja odbywała się przez składane oświadczenia, w których wnioskodawcy zagwarantują poziom uzyskiwanych dochodów. Te oświadczenia będą później weryfikowane, żeby procedury nie blokowały składania wniosków, ich pozytywnej weryfikacji i uzyskiwania wsparcia finansowego - tłumaczy Zyska.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu podkreśla, że zmiany zostaną ogłoszone prawdopodobnie w marcu.

Rząd liczy, że program będzie mieć także wymiar gospodarczy i przyczyni się do rozwoju branży budowlanej, instalacyjnej oraz technologicznej, oferującej innowacyjne rozwiązania z zakresu odnawialnych źródeł energii.

- Tak duży zastrzyk finansowy, który ma przyczynić się do eliminacji smogu i poprawy efektywności energetycznej budynków, spowoduje rozwój produktów i usług oraz poprawi kondycję całej branży z tym związanej. Program z pewnością wyzwoli cały szereg impulsów gospodarczych, stworzy nowe branże i firmy, które będą dostosowywać ofertę do potrzeb rynku - mówi na koniec Ireneusz Zyska.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
KONGRES EKMA 2021