Program Czyste Powietrze. Ponownie można składać wnioski

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
18-01-2019,13:10 Aktualizacja: 18-01-2019,13:18
A A A

Henryk Kowalczyk, minister środowiska i Kazimierz Kujda, prezes zarządu NFOŚiGW poinformowali podczas specjalnej konferencji prasowej, że wznowiony został naborów wniosków w ramach Programu Czyste Powietrze.

Wojewódzkie fundusze od poniedziałku ponownie będą przyjmować dokumenty o dofinansowanie po przeprowadzeniu niezbędnej aktualizacji programu oraz dostosowaniu systemów informatycznych do zmian w prawie.

program Czyste Powietrze, NFOŚiGW, emisja pyłów, źródła ciepła, wymiana kołtłów, ocieplanie budynków

Program Czyste Powietrze nie jest zagrożony. Fundusz wyjaśnia i zapewnia

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapewnia, że program Czyste Powietrze nie jest zagrożony i będzie realizowany. Fundusz zasypany został pytaniami w związku z wstrzymaniem naboru wniosków przez Wojewódzkie...

- Przerwa w naborze wniosków miała charakter przejściowy i wynikała z wejścia w życie ustawy wprowadzającej termomodernizacyjną ulgę podatkową oraz dostosowaniem systemu informatycznego. Była to swego rodzaju przerwa techniczna - powiedział minister Kowalczyk.

- Trwają ostatnie testy informatyczne. Od najbliższego poniedziałku zachęcam wszystkich obywateli do składania wniosków. Naszym wspólnym celem jest poprawa jakości powietrza w Polsce. Działamy z myślą o przyszłych pokoleniach - dodał szef resortu.

Do 31 grudnia 2018 r. Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w całym kraju przyjęły formalnie ponad 25 tysięcy wniosków, które podlegają obecnie weryfikacji przez WFOŚiGW. Pierwsze umowy są już podpisywane z beneficjentami.

- Największe zainteresowanie programem jest na Śląsku i Mazowszu, gdzie złożono odpowiednio - ponad 3,5 tys. i ponad 2,3 tys. wniosków. Do 17 stycznia podpisano przeszło 100 umów na kwotę ponad 1 mln zł dofinansowania - podkreślił prezes Kujda.

Program będzie realizowany przez 10 lat, a jego pula wynosi ponad 103 mld zł. Termomodernizacji ma zostać poddanych ponad 4 mln domów jednorodzinnych.

Celem programu jest m.in. zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza, przez likwidację nieefektywnych i przestarzałych źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu