Producenci mięsa i produktów mleczarskich najwięcej stracą

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-01-2019,14:10 Aktualizacja: 15-01-2019,14:38
A A A

Twardy brexit uderzyłby głównie w producentów mięsa i przetworów mięsnych oraz produktów mleczarskich, sprzedających na rynek brytyjski - ocenia Łukasz Ambroziak, analityk z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Specjaliści PIE przypominają, że do 29 marca pozostało już tylko 81 dni, a warunki opuszczenia przez Wielką Brytanię struktur Unii Europejskiej nadal nie są jasne.

Brexit, rolnictwo, wyjście WIelkiej Brytanii z UE, agrobiznes

Brexit to potężne wyzwanie dla rolnictwa

W ciągu następnych kilkudziesięciu godzin uwaga inwestorów z całego świata skupi się na rozstrzygającym głosowaniu w brytyjskim parlamencie. Jego efekt - a raczej, to co nastąpi po nim - wpłynie na przyszłość Brexitu, Wielkiej Brytanii i...

Zdaniem analityków brak porozumienia i tzw. twardy brexit przełożą się na wzrost stawek celnych, utrudnienia dla firm transportowych, a także ograniczenia w dostępie do brytyjskiego rynku pracy.

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE bez umowy oznaczać będzie, jak podkreśla Ambroziak, powrót stawek celnych oraz zwiększenie poziomu barier pozataryfowych we wzajemnym handlu. Jak wyjaśnił, przy zachowaniu obecnej struktury towarowej "średnia ważona stawka celna" w polskim eksporcie do Wielkiej Brytanii może wzrosnąć do 8,5 proc.

- Twardy brexit w szczególności uderzyłby w producentów mięsa i przetworów mięsnych oraz produktów mleczarskich, sprzedających na rynek brytyjski. Średnia ważona stawka celna w eksporcie rolno-spożywczym do Wielkiej Brytanii może bowiem przekroczyć nawet 28 proc. Żywność stanowi około 20 proc. polskich dostaw do Wielkiej Brytanii, która jest drugim pod względem wielkości jej odbiorcą - wskazał analityk PIE.

Eksperci PIE zaznaczają, że według zapewnień brytyjskich polityków, z premier Theresą May na czele, Polacy przebywający na Wyspach powinni być spokojni o swój byt - ich dotychczasowe prawa mają być w pełni zachowane.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj