Prezydent zachęca do kupowania polskich produktów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-06-2020,13:45 Aktualizacja: 19-06-2020,13:49
A A A

- Kupujmy produkty polskie - apeluje prezydent Andrzej Duda. Opowiada się za wprowadzeniem regulacji zobowiązującej duże sieci handlowe do tego, by określony procent oferowanych produktów pochodził z rynku lokalnego.

Polityk odwiedził w piątek Pińczów (woj. świętokrzyskie), gdzie rozmawiał z producentami i przetwórcami z branży rolno-spożywczej. Podkreślił, że ze spotkań płynie jedna konkluzja: potrzebna jest większa promocja rodzimych produktów i zwiększenie ich dostępność.

eksport żywności, Grzegorz Rykaczewski, pandemia koronawirusa

Eksport żywności mocno spadnie

W tym roku wartość eksportu polskiej żywności wyniesie 28,9 mld euro, co oznacza spadek o 8 proc. w ujęciu rocznym - prognozują analitycy SpotData w raporcie przygotowanym na zlecenie Santander Bank Polska. - Przez wiele lat przyzwyczailiśmy się do...

- Apeluję o to, aby starać się w jak największym stopniu kupować produkty polskie. Dzisiaj akurat mówimy o branży spożywczej, bo mówimy o produktach spożywczych, o tym, co produkują przede wszystkim nasi rolnicy. Ale ten apel jest generalny: starać się kupować produkty, które zostały wyprodukowane w naszym kraju - powiedział Duda.

Prezydent zaznaczył, że produkt krajowy łatwo rozpoznać m.in. po kodzie kreskowym na opakowaniu. - Ten kod kreskowy, jeżeli ma początek 590 (...) to oznacza, że został on wyprodukowany w Polsce - powiedział.

Zaznaczył, że opowiada się też za wprowadzeniem regulacji zobowiązującej duże sieci handlowe do tego, by zawsze określony procent oferowanych przez nie produktów pochodził z rynku lokalnego. Jak dodał, jest także zwolennikiem tego, by na paragonie fiskalnym było oznaczone, który z zakupionych produktów jest wyprodukowany u nas.

- Kupujmy produkty polskie. Polskie produkty są bardzo wysokiej jakości, nasi rolnicy produkują świetną żywność, zbierają plony, zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe, trzeba wspierać w związku z tym polskich rolników. Proszę o kupowanie polskiej żywności - apelował Andrzej Duda.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement