Prezydent objął Patronatem Narodowym uroczystości dożynkowe

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Grzegorz Janikowski PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
10-08-2019,15:55 Aktualizacja: 11-08-2019,8:08
A A A

Ludzie wsi to ludzie wykształceni, kreatywni, zaradni; polska wieś idzie naprzód, staje się coraz bardzie zasobna i nowoczesna - napisał w liście skierowanym do organizatorów i uczestników tegorocznych uroczystości dożynkowych, które objął Patronatem Narodowym, prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda przypomniał, że "jak co roku pod koniec lata w całej Polsce obchodzimy dożynki". "To święto plonów, czas satysfakcji, radości i wdzięczności Bogu i ludziom za to, że praca na roli po raz kolejny przyniosła oczekiwane owoce" - napisał w liście opublikowanym na jego stronie.

hodowcy bydła mlecznego, XX Regionalna Kujawsko-Pomorska Wystawa Zwierząt Hodowlanych, jałówki, krowy mleczne

Prezydent wyróżnił najlepszych hodowców bydła mlecznego w Minikowie

Krowy mleczne oraz jałówki zostały zaprezentowane podczas XX Regionalnej Kujawsko-Pomorskiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych. Odbyła się ona w ramach 42.Międzynarodowych Targów Rolno-Przemysłowych Agro-Tech w Minikowie. Agro-Tech w...
Zaakcentował, że uroczystości dożynkowe, "to również piękny przejaw patriotyzmu, w którym rzeczy proste, zyskując odświętny wymiar, urastają do rangi symboli ważnych dla naszego narodu i naszej Ojczyzny".

"Jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej chcę wyrazić ogromną dumę i satysfakcję, że obszary wiejskie pozostają miejscem wielu wspaniałych inicjatyw, które pobudzają polski rozwój. To świadectwo, jak ważną rolę dla umacniania polskiej podmiotowości, dla siły gospodarki narodowej pełni rolnictwo" - podkreślił Duda.

Prezydent zwrócił też uwagę, że "polska wieś idzie naprzód, że ma ona dzisiaj olbrzymi potencjał społeczny i gospodarczy, że staje się coraz bardzie zasobna i nowoczesna". "Ludzie wsi to ludzie wykształceni, kreatywni, zaradni" - ocenił.

"Raz jeszcze kieruję wyrazy szacunku i wdzięczności do wszystkich polskich gospodarzy i dziękuję za ich całoroczny trud i jego owoce. Za miłość do ziemi, za społeczne zaangażowanie i za przywiązanie do wartości. Dziękuję Państwu za budowanie siły, pomyślności i dobrobytu" - napisał Duda.

Andrzej Duda, Porozumienie Rolnicze, przemówienie prezydenta Dudy

Andrzej Duda do rolników: zawsze można wyjść na ulice

20 lutego w Centralnej Bibliotece Rolniczej im. Michała Oczapowskiego w Warszawie, uroczyście zainaugurowano obrady Porozumienia Rolniczego, które ma być nowym forum dialogu środowiska rolniczego w Polsce. Po przemówieniu ministra...
"Wszystkim Państwu składam życzenia udanych, radosnych uroczystości dożynkowych. Szczęść Boże!" - zakończył swój list prezydent.

W szczególnym okresie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej prezydent Andrzej Duda objął Patronat Narodowy nad uroczystościami dożynkowymi organizowanymi w 2019 r. na terenie całego kraju.

"Poprzez ten wyjątkowy patronat nad tradycyjnym dziękczynieniem za plony Prezydent RP pragnie wyrazić w imieniu państwa polskiego i narodu głęboki szacunek i wdzięczność rolnikom za ich pracę oraz uhonorować polskich chłopów i działaczy ruchu ludowego, którzy na przestrzeni dziejów walczyli o niepodległą Polskę" - napisano na stronie prezydenta.

Jak podkreślono, "Andrzej Duda pragnie również oddać hołd mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę, odwagę i ofiarność podczas II wojny światowej, kiedy w mundurach polskiej armii, w partyzantce i w podziemnej konspiracji walczyli o najważniejsze narodowe wartości i kiedy byli poddawani bestialskim represjom, wywożeniu do obozów koncentracyjnych, kiedy ginęli z rąk niemieckich i sowieckich okupantów".

Jego wyrazem jest ustanowiony w 2018 r. i obchodzony 12 lipca Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

Na stronie prezydenta zaapelowano o przekazywanie informacji o organizowanych w kraju obchodach dożynkowych. Można je przesłać pocztą elektroniczną do Kancelarii Prezydenta RP na adres: listy@prezydent.pl lub listem tradycyjnym na adres: ul. Wiejska 10, 00-902 Warszawa.

Miejscowości, w których będą odbywać się dożynki zostaną zaznaczone na stronie prezydent.pl.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement