Prezydent konsultuje z rolnikami ustawę o ochronie zwierząt. Będzie weto?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marzena Kozłowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-09-2020,9:15 Aktualizacja: 29-09-2020,9:18
A A A

Andrzej Duda spotkał się z członkami Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz z przedstawicielami branż mięsnej i drobiarskiej. Konsultacje dotyczyły nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

Tydzień temu prezydent podczas dożynek prezydenckich zapowiedział, że podejmując decyzję dotyczącą nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt będzie miał na względzie kwestie ich humanitarnego traktowania, ale również byt i jakość życia polskich rolników. "Obiecuję to polskim rolnikom" - zadeklarował.

piątka dla zwierząt, andrzej duda, rolnictwo

Prezydent zawetuje piątkę dla zwierząt?

Podejmując decyzję dotyczącą ustawy o ochronie zwierząt będę miał na względzie kwestie ich humanitarnego traktowania, ale również byt i jakość życia polskich rolników - zapowiedział w niedzielę w Warszawie prezydent Andrzej Duda....

W kwestii noweli ustawy o ochronie zwierząt, która obecnie znajduje się w Senacie, w ubiegłym tygodniu Duda rozmawiał z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.

Uchwalona przez Sejm nowela autorstwa PiS wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra oraz ograniczenie uboju rytualnego tylko na potrzeby lokalnych związków religijnych.

Przewiduje też zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych, zwiększenie kompetencji organizacji pozarządowych, częstsze kontrole schronisk i koniec z trzymaniem psów na krótkich łańcuchach.

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących zakazu chowu zwierząt na futra, które mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy.

Podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia senackiej komisji rolnictwa i rozwoju senatorowie PiS zapowiedzieli poprawki do noweli, w tym usunięcie ograniczenia uboju rytualnego.

Potrzebę wprowadzenia poprawek do noweli zapowiedzieli także senatorowie podczas posiedzenia komisji ustawodawczej, na którym odbyło się wysłuchanie publiczne z udziałem m.in. przedstawicieli branż hodowlanej, futrzarskiej, cyrkowej, schronisk dla zwierząt, a także organizacji zajmujących się ochroną zwierząt.

Marszałek Senatu powiedział w poniedziałek, że będzie rekomendował, aby w sprawie nowelizacji odbyło się osobne posiedzenie Senatu. Poinformował, że odbędzie się zapewne 13 października tak, by senackie komisje rolnictwa i ustawodawcza zdążyły przeprowadzić zaplanowane prace.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu