Prezydent docenia dorobek wsi. Utrzymała zręby polskości

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Jowsa PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-11-2018,14:30 Aktualizacja: 30-11-2018,15:02
A A A

- Wieś utrzymała zręby polskości i utrzymała własność, to jej zawdzięczamy, że w 1989 roku udało nam się z powrotem wychodzić na niepodległość - powiedział podczas otwarcia Narodowej Wystawy Rolniczej prezydent Andrzej Duda.

Podziękował w Poznaniu, że w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości tak bardzo mocno mówimy o wsi i jej zasługach dla wolnego i niepodległego kraju.

narodowa wystawa rolnicza, poznań, ministerstwo rolnictwa, 100-lecie odzyskania niepodległości, mateusz morawiecki

Premier pod wrażeniem zmian na wsi. Łączy nowoczesność z tradycją

100 lat odzyskanej niepodległości to cały wiek dynamicznych przemian naszej państwowości (...). Polska wieś przebyła ten okres w sposób wyjątkowo spektakularny – napisał w liście do uczestników Narodowej Wystawy Rolniczej...

- Z jednej strony dla odzyskania i walki o niepodległość, z drugiej strony także dla ogromnego rozwoju naszego kraju (...). Polska wieś, to - śmiało można powiedzieć, w sensie Polska - 1052 lata tradycji od chrztu Polski, od kiedy datujemy istnienie państwa - powiedział Duda.

Dodał, że wieś była zawsze i służyła rozwojowi i utrzymaniu kraju. Podkreślił, że polscy chłopi byli także obrońcami swoich domów i ojczyzny, jak mówił, "to właśnie wiejscy chłopcy tworzyli oddziały partyzanckie Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, to właśnie oni byli później Żołnierzami Niezłomnymi, to także oni włączyli się w wielki ruch Solidarności".

Prezydent dodał, że to właśnie polscy chłopi, ludzie polskiej wsi powiedzieli "nie" kolektywizacji.

- To właśnie polska wieś utrzymała zręby polskości, to właśnie polska wieś utrzymała własność, to właśnie polskiej wsi m.in. zawdzięczamy to, że w 1989 roku, udało nam się na tę niepodległość i pełną suwerenność z powrotem wychodzić - powiedział Duda.

narodowa wystawa rolnicza, poznań, ministerstwo rolnictwa, 100-lecie odzyskania niepodległości, jan krzysztof ardanowski

Narodowa Wystawa Rolnicza otwarta. To symboliczne wydarzenie

- Narodowa Wystawa Rolnicza to ważne i symboliczne wydarzenie - podkreślił Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Jak mówił, polska wieś ma ogromne zasługi nie tylko w walce o niepodległość, ale także obecnie, dla budowania...

Zaznaczył, że cieszy go, że "od tamtego czasu i przez cały czas polscy rolnicy w miarę swoich możliwości starają się gospodarować jak najbardziej nowocześnie".

- Cieszę się że Polska wieś się dzisiaj rozwija i cieszę się ogromnie z tego, że staje się coraz zasobniejsza. Cieszę się z tego bardzo, bo potrzebujemy ogromnie nowoczesnego rolnictwa. Potrzebujemy, żeby nie tylko zapewniało nam suwerenność żywnościową. Ale także żebyśmy mogli szczycić się w jeszcze większym stopniu eksportem zdrowej wspaniałej żywności, która będzie nadal podbijała światowe rynki - powiedział Duda.

Dodał, że Narodowa Wystawa Rolnicza pokazuje, jak nowoczesna jest obecnie nasza wieś, jak podąża za pozytywnymi i wartościowymi światowymi trendami.

- Mam nieodparte przekonanie, że dziś państwo polskie realizuje te tak ważne słowa wypowiedziane o polskiej wsi przez Ojca Świętego Jana Pawła II, że wieś potrzebuje wszechstronnego wsparcia ze strony państwa - i dzisiaj to się dzieje; przez realizowane programy, przez program 500 plus, przez bardzo mądrą politykę prowadzoną także przez pana ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego - podkreślił prezydent.

Podziękował szefowi resortu za "troskę w prowadzeniu spraw polskiej wsi, polskich rolników, a jednocześnie przy tym wszystkim za wielkim pragmatyzm, tak niezwykle zawsze cenione przez polskich rolników czy z polskiej wsi".
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Czwartek, 13 grudnia Godz:
Imieniny: Otylii, Łucji