Prezes stadniny w Janowie oddał się do dyspozycji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-04-2016,9:55 Aktualizacja: 05-04-2016,11:29
A A A

Marek Skomorowski, prezes stadniny w Janowie oddał się w poniedziałek do dyspozycji - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Zapowiedział też powołanie rady ds. hodowli koni.

Minister rolnictwa mówił, że prezes stadniny podjął decyzję o oddaniu się do dyspozycji m.in. "w związku z nagonką medialną". - Moim zdaniem niezasadną - dodał. Nie powiedział jednoznacznie, czy szef stadniny będzie musiał odejść.

konie, stadnina, Janów Podlaski, ANR, Krzysztof Jurgiel, MRiRW

Zatruta pasza w janowskiej stadninie. Prokuratura bada sprawę

Do prokuratury dotarły już wyniki badań paszy podawanej koniom w Janowie Podlaskim. W owsie serwowanym arabom znaleziono antybiotyki używane w przemysłowej hodowli drobiu - podaje "Rzeczpospolita". Wykryte antybiotyki są śmiertelnie...

Potwierdził, że sprawę padnięcia dwóch ostatnich klaczy w tej stadninie skierował do prokuratury. Zdaniem Jurgiela zagadkowe jest, dlaczego padły dwie klacze należące do jednego właściciela (Shirley Watts) i obie zachorowały w tym samym czasie.

Jurgiel poinformował, że podczas jego poniedziałkowego spotkania z premier Beatą Szydło ustalono, że zostaną "podjęte działania wspierające rozwój hodowli koni czystej krwi arabskiej".

Jak mówił, zostanie powołana rada ds. hodowli koni, "złożona z naukowców i ekspertów". Rada ma być zwołana już w przyszłym tygodniu.

Prezesi stadnin koni arabskich: Marek Trela z Janowa Podlaskiego i Jerzy Białobok z Michałowa oraz inspektor ds. hodowli koni Anna Stojanowska zostali zdymisjonowali 19 lutego przez prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych. Decyzja ta spotkała się z oburzeniem środowiska w kraju i za granicą, wiele krytycznych głosów padło ze strony polityków opozycji i mediów.

Janowską stadniną kieruje obecnie Marek Skomorowski, w przeszłości m.in. zastępca dyrektora lubelskiego oddziału ARiMR, z wykształcenia ekonomista. P.o. prezesa w Stadninie Koni Michałów została Anna Durmała, która jest zootechnikiem.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj