Prali brudne pieniądze w rolnej grupie producenckiej. Trzy osoby trafiły za kraty

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
25-02-2022,12:15 Aktualizacja: 25-02-2022,13:27
A A A

Na polecenie prokuratora funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji z/s w Radomiu (woj. mazowieckie) zatrzymali kolejne trzy osoby w ramach śledztwa Prokuratury Okręgowej w Siedlcach dotyczącego wyłudzania unijnych dotacji rolnych.

Podejrzani usłyszeli zarzuty związane z wyłudzeniem dotacji unijnych na łączną kwotę ponad 95 mln, w latach 2007-2013, w ramach działania ustalonej grupy producenckiej, poprzez wystawianie na rzecz tejże grupy nierzetelnych faktur dotyczących sprzedaży produktów rolnych, tzw. prania brudnych pieniędzy, poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, posługiwania się takimi dokumentami.

wyłudzenie dotacji z arimr, cba, Beskidzkia Grupa Producentów Owoców i Warzyw

Milion wyłudzony z agencji. Są koleni zatrzymani

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dwie osoby, które miały uczestniczyć w wyłudzeniu ponad miliona złotych unijnego dofinansowania z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Funkcjonariusze krakowskiej delegatury CBA...

Postawiono im także zarzuty dotyczące przestępstw skarbowych oraz określonych w ustawie o rachunkowości.

"Na wniosek prokuratora sąd tymczasowo aresztował podejrzanych na 3 miesiące. Grożą im kary pozbawienia wolności do lat 10" - informuje PO w Siedlcach. Jak przypomina, postępowanie w sprawie zostało wszczęte w październiku 2017 r., w wyniku zawiadomienia Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o usiłowaniu wyłudzenia dotacji unijnych na kwotę prawie 13 mln zł w zakresie działania jednej z grup producenckich.

"W toku postępowania zebrany został materiał dowodowy, w oparciu o który ustalono, iż łącznie pięć grup producenckich żywności w latach 2007-2015 dokonało wyłudzeń mienia m.in. na szkodę ARiMR w łącznej kwocie ponad 400 ml zł, w tym wyłudzenia unijnych dotacji na kwotę ponad 343 mln zł" - wskazują śledczy.

W sprawie wcześniej zatrzymano 7 osób, którym przedstawiono zarzuty m.in. oszustw podatkowych, firmanctwa, wystawiania nierzetelnych faktur, nierzetelnego prowadzenia ksiąg rachunkowych, poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, posługiwania się takimi dokumentami, nieskładania sprawozdań finansowych - łącznie 60 zarzutów karnych.

W ocenie prokuratury sprawa ma charakter rozwojowy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj