Powstanie najnowocześniejszy terminal cargo w Polsce

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
15-09-2015,20:20 Aktualizacja: 15-09-2015,21:27
A A A

Na terenie lotniska w podrzeszowskiej Jasionce (Podkarpackie) powstanie terminal cargo. Wybuduje go prywatny inwestor - firma Waimea, która przeznaczy na ten cel 25 mln zł. Ma to być najnowocześniejszy terminal cargo w Polsce.

Jak powiedział we wtorek na konferencji prasowej w Jasionce prezes zarządu Waimea Holding Andrzej Rosiński, to już kolejna inwestycja firmy na Podkarpaciu. W Korczowej tuż przy granicy z Ukrainą spółka rozpoczęła już budowę parku logistycznego.

Drugie lotnisko w Polsce, w którym można odprawić produkty roślinne

Już za kilka dni na wniosek wojewody podkarpackiego uruchomione zostanie przejście fitosanitarne w lotniczym przejściu granicznym Rzeszów-Jasionka. Będzie to drugi w Polsce punkt, po przejściu granicznym na lotnisku Chopina w Warszawie, w...
"Na te dwa projekty planujemy łącznie wydać 150 mln zł. Podkarpacie jest obecnie naszym głównym celem inwestycyjnym. Nie ma tu jeszcze rozbudowanego przemysłu logistycznego. Obserwujemy ten rynek, szczególnie pod kątem autostrady A4, która łączy jeden koniec Europy z drugim" - dodał Rosiński.

O szczegółach budowy terminalu w Jasionce mówił doradca ds. inwestycji w portach lotniczych Waimea Sławomir Stelmaszczyk. Zaznaczył, że porty regionalne dotychczas zaniedbywały ten obszar działalności, stąd decyzja firmy o budowie m.in. w Jasionce terminalu cargo.

"Nasz terminal będzie spełniał wszelkie formalne wymogi narzucane przez instytucje, które pilnują tego typu inwestycji" - podkreślił Stelmaszczyk.

Powierzchnia terminalu wyniesie ponad 5 tys. m kw. Przepustowość, w zależności od asortymentu i typu transportu, wyniesie od 15 do 20 tys. ton rocznie. Terminal będzie realizował obsługę wszystkich rodzajów towarów, w tym m.in. przesyłek wartościowych, niebezpiecznych, łatwo psujących się, czy o nietypowych gabarytach.

Obiekt będzie wyposażony m.in. w urządzenia rentgenowskie do kontroli bezpieczeństwa przesyłek, a także w chłodnie i specjalne magazyny do przechowywania towarów spożywczych. Budowa obiektu powinna rozpocząć się na początku przyszłego roku. Terminal ma zacząć funkcjonować w III kwartale 2016 r.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu