Potężne gospodarstwo w Polsce oferowane za granicą

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
29-03-2021,11:10 Aktualizacja: 29-03-2021,11:14
A A A

W kilku krajach z Irlandią na czele wystawiono na sprzedaż polskie gospodarstwo rolne, którego cena - nieuwzględniająca budynków gospodarczych - wynosi aż 8,87 mln euro.

O sprzedaży położonego około 50 kilometrów od Gdańska gospodarstwa pisze portal businessinsider.com.pl na podstawie serwisu Irish Farmers Journal.

małe i średnie gospodarstwa, grzegorz puda, gospodarstwa rodzinne,

Gospodarstwa rodzinne podstawą rozwoju rolnictwa

Gospodarstwa rodzinne mają duży potencjał, mogą zaopatrywać lokalne rynki w żywność wyprodukowaną w zgodzie z ochroną środowiska - powiedział Grzegorz Puda, minister rolnictwa podczas wideokonferencji "Europa Karpat". Panel poświęcony był...

Według zgromadzonych przez irlandzkich dziennikarzy informacji, farma została zaoferowana chętnym w tym kraju, a także w Wielkiej Brytanii, Danii, Niemczech i Polsce. Za sprzedażą stoi brytyjska firma Brown & Co, która twierdzi, że dotychczasowe zainteresowanie było "zaskakująco wysokie".

"Gospodarstwo ma powierzchnię 495 ha. Zostało opisane jako bardzo wysokiej jakości ziemia z namułem aluwialnym. Obecnie uprawia się tam pszenicę ozimą i jarą, rzepak i buraki cukrowe" - podaje portal Irish Farmers Journal.

Według niego oferowany podmiot wyposażony jest również w magazyny zboża, nawozów i środków agrochemicznych, a także dużą suszarnię zboża. Przy czym 8,87 mln euro to cena nieuwzględniająca budynków gospodarczych.

Licząc po aktualnych kursach walut, w 2019 roku na gospodarstwo pozyskano unijne dopłaty bezpośrednie o równowartości 107 tys. 700 euro.

Transakcja ma wyglądać tak, że kupujący nabędzie 100 proc. udziałów w brytyjskiej spółce, która z kolei jest właścicielem polskiej spółki, do której należą grunty i budynki. Istnieje też możliwość sprzedaży z tzw. leasingiem zwrotnym.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj