Posłowie za odroczeniem ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-12-2015,8:15 Aktualizacja: 10-12-2015,8:42
A A A

Posłowie komisji rolnictwa opowiedzieli się za przesunięciem terminu wejścia w życie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Podkreślili, że ma to dać czas na przygotowanie nowych przepisów o ochronie ziemi przed wykupem przez obcokrajowców.

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, obejmująca regulacje obrotu ziemią rolną, miały wejść w życie 1 stycznia 2016 r. Nowelizacja proponowana przez posłów PiS przesuwa ten termin do 1 maja 2016 r, co w praktyce oznacza, że jeśli w międzyczasie zostaną przygotowane nowe przepisy, nigdy nie zacznie obowiązywać.

Ustawa ma na celu przeciwdziałanie wykupowi ziemi rolnej przez cudzoziemców oraz przeciwdziałanie spekulacji gruntami rolnymi. W październiku podpisał ją prezydent.

zakup państwowej ziemi, krzysztof ardanowski, ustawa o ustroju rolnym

Będzie moratorium na zakup państwowej ziemi

Na zakup państwowej ziemi zostanie wprowadzone moratorium na okres do 5 lat. Oznacza to, że w gestii państwa pozostanie ok. 1,5 mln hektarów - poinformował poseł PiS Krzysztof Ardanowski. Według niego resort rolnictwa przygotuje też nową...

1 maja 2016 r. upływa obowiązujący od 2004 r. okres ochronny na zakup polskiej ziemi przez cudzoziemców; obcokrajowcy będą więc mogli kupować w Polsce ziemię rolną bez specjalnego pozwolenia MSWiA.

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa poinformował jednak, że jest przygotowywany projekt ustawy o moratorium na zakup państwowej ziemi i pracuje się nad przepisami dotyczącymi wyłączeń związanych z przeznaczaniem gruntów na cele inwestycyjne np. dla samorządów czy na cele gospodarki mieszkaniowej.

Zbigniew Babalski, wiceminister resortu podczas posiedzenia komisji mówił, że do resortu, jak i prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych wpływa tak wiele zastrzeżeń i protestów dotyczących sierpniowej ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, że niezbędna była jej modyfikacja. Zapewnił, że zmiany będą gotowe do 1 maja.

- Już jutro będę miał wstępne założenia do tej ustawy. W krótkim czasie przyjdziemy z tą ustawą do Sejmu, przedstawimy ją komisji i poprosimy o dyskusję. Oczywiście uprzednio, w trybie najszybszym, jak to możliwe, przeprowadzimy konsultacje społeczne, bo jeszcze środowiska, które są zainteresowane nową ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego, zgłaszają swoje uwagi - powiedział polityk.
ziemia rolna, dzierżawa gruntów, kształtowanie ustroju rolnego

Dzierżawa podstawą gospodarowania ziemią

W najbliższych latach podstawą gospodarowania ziemią będzie dzierżawa rolna. Będzie wprowadzone moratorium na sprzedaż państwowych gruntów - poinformował we wtorek na konferencji prasowej minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Jak dodał,...

- Idziemy w kierunku nowej ustawy, co nie znaczy, że jeśli będą elementy do wybrania z tej z sierpnia 2015 r., tam się nie znajdą. Na pewno to wszystko będzie też analizowane - podkreślił wiceminister, odpowiadając na pytania posłów.

Według posła Jana Krzysztofa Ardanowskiego (PiS), wnioskodawcy projektu odroczenia ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. jeżeli przepisy mają przez wiele lat regulować obrót ziemią w Polsce i gwarantować, że będą wspierać gospodarstwa rodzinne i zapobiegną wykupowi ziemi przez obcokrajowców, to "tę ustawę trzeba napisać na nowo bądź przynajmniej bardzo mocno poprawić".

Dlatego właśnie grupa posłów PiS na prośbę ministra rolnictwa zgłosiła odroczenie terminu wejścia w życie ustawy w formie nowelizacji. - Uzasadnienie tego projektu nie jest skomplikowane. Chcemy wydłużyć wejście w życie tej ustawy do maja 2016 r., dając rządowi te niezbędne miesiące na przygotowanie istotnych zmian do ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego - podkreślił Ardanowski.

Jest to pierwszy w tej kadencji Sejmu projekt dotyczący rolnictwa. Komisja na posła-sprawozdawcę wybrała Roberta Telusa (PiS)

Poleć
Udostępnij