Posłowie: trzeba ogłosić stan klęski z powodu suszy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-07-2015,8:00 Aktualizacja: 09-07-2015,8:24
A A A

Susza powoduje ogromne szkody w uprawach, dlatego ministerstwo rolnictwa powinno wnioskować o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej w regionach nią dotkniętych - alarmują posłowie komisji do spraw rolnictwa.

Parlamentarzyści zgodzili się, że żywioł dotyka zarówno rolników uprawiających rośliny, jak i hodowców zwierząt, gdyż tak jak na wysokość plonów zbóż, wpłynie na ilość pasz.

- Będą miejsca, gdzie 100 proc. roślin nie nadaje się do zbioru - zauważył Piotr Walkowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Z tych strat nie wszyscy jeszcze zdają sobie sprawę - dodał.

susza, wielkopolska, tomasz stube

W Wielkopolsce susza w 19 gminach. Trwa szacowanie strat

Skąpe opady deszczu i wysokie temperatury spowodowały w Wielkopolsce straty w zbożach jarych, ozimych i roślinach strączkowych. Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu informuje, że w 19 gminach stwierdzono suszę rolniczą. Jak przekazał PAP...

Bazując na danych z Wielkopolski, skąd pochodzi, wskazał, że w jego województwie są rejony, gdzie tylko słoma nadaje się do zbiorów, ponieważ z braku wody ziarno zbóż się nie wykształciło. Plony jęczmienia będą niższe o 40 proc., również może być ciężko z paszami, gdyż zbiory siana pod koniec pierwszych sianokosów wynoszą ok. 45 proc.

Poseł dodał także, że rozpoczął się zbiór rzepaku, a jego plony mogą być równie niskie jak jęczmienia.

Na polach kukurydzy doszło do wtórnego zachwaszczenia, a rośliny wyrosły tylko na ok. 40 cm. Niskie są pola owsa i jęczmienia, co nie pozwala na wykorzystanie maszyn rolniczych.  

Jacek Bogucki (PiS) też zwracał uwagę na straty w uprawach. Według niego na Podlasiu susza w każdej uprawie spowodowała szkody sięgające od 30 do 50 proc. plonów i jak dodał, wciąż nie ma informacji o sytuacji na łąkach. - Kukurydza zwija się, nie wykształci kolb. Zboże bieleje przed wydaniem, albo na początku wydania ziarna - podkreślił.

Zauważył, że na tle dotychczasowych problemów z afrykańskim pomorem świń, szkodami wyrządzonymi przez dziki, karami za przekroczenie kwot mlecznych, niskimi cenami skupu trzody chlewnej, grozi to ogromnymi stratami w rolnictwie. - W związku z tym Podlaska Izba Rolnicza już zwróciła się do rządu o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej - powiedział.

- Sytuacja jest bardzo trudna, dlatego w ministerstwie rolnictwa nie tylko w przypadku województwa podlaskiego, ale także innych terenów zagrożonych suszą, powinno wnioskować o stan klęski żywiołowej - zaznaczył Bogucki.
susza, zboża jare, rośliny strączkowe

W Polsce pojawiło się zagrożenie suszą rolniczą

Na obszarze całego kraju występuje zagrożenie suszą, która dotyka przede wszystkim zboża jare oraz rośliny strączkowe - poinformował Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach. "W trzecim okresie raportowania, czyli od...

Na problem suszy zwracał też uwagę poseł Cezary Olejniczak (SLD). Tłumaczył, że w powiecie łowickim, z którego pochodzi, nie będzie kukurydzy i trawy na pasze.

Poseł Romuald Ajchler podkreślił, że susza rozszerza się na całą Polskę i straty obejmą wkrótce także rośliny okopowe, takie jak ziemniaki, czy buraki cukrowe. Jego zdaniem klęska suszy wraz z ASF może doprowadzić wielu rolników do bankructwa. Dlatego według niego decyzje w tej sprawie powinny zapaść jak najszybciej.

Tadeusz Nalewajk, wiceminister rolnictwa powiedział, że obecnie w woj. warmińsko-mazurskim, wielkopolskim oraz kujawsko-pomorskim wojewodowie zwołali komisje, które rozpoczęły szacowanie szkód w gospodarstwach rolnych spowodowanych suszą.

W woj. łódzkim powołano komisje, które przygotowują się do szacowania szkód, w lubuskim, opolskim, śląskim i mazowieckim trwają prace nad ich powoływaniem. W woj. podlaskim, dolnośląskim, pomorskim dotychczas do wojewodów nie zgłoszono wystąpienia szkód spowodowanych suszą i nie zostały powołane komisje ds. szacowania szkód.

Wiceminister wyrażał zaskoczenie sytuacją w woj. podlaskim, ponieważ w czwartek w parlamencie posłowie zadawać będą pytania dotyczące klęski suszy w tym regionie. - Wniosków nie ma od gmin do wojewody o powołanie komisji, a wszyscy wiemy, że podstawą jakiejkolwiek pomocy jest powołanie komisji - wskazał Nalewajk.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu