Posłanki boją się upadku hodowli konia arabskiego. Apelują do prezesa i premiera

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Piotr Doczekalski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-06-2019,9:20 Aktualizacja: 03-06-2019,9:31
A A A

W tym roku stadniny w Janowie Podlaskim i Michałowie wystawią na 50. aukcję Pride of Poland kilkanaście najlepszych koni z państwowej hodowli. Może to doprowadzić do upadku hodowli konia arabskiego w Polsce - oceniają posłanki PO Joanna Kluzik-Rostkowska i Dorota Niedziela.

Pierwsza z nich na konferencji prasowej na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych - Partynice powiedziała, że "od momentu objęcia władzy przez PiS postępuje niszczenie hodowli konia arabskiego w Polsce".

janów podlaski koń, pride of poland, aukcja

Stadniny w Michałowie i Janowie wystawią na aukcji 22 konie

Stadniny w Michałowie i Janowie wystawią na aukcji w Janowie Podlaskim 22 konie - poinformowali szefowie obu stadnin podczas piątkowej konferencji ws. jubileuszowej 50. aukcji Pride of Poland. Na razie do aukcji zgłoszono również 12 koni...

Wymieniła w tym kontekście m.in. zwolnienie wieloletnich dyrektorów stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie oraz ich "coraz większe zadłużenie".

- Przed nami ostatni akord tej katastrofy - 11 sierpnia odbędzie się 50. aukcja Pride of Poland (...) PiS przerażone tym co się wydarzyło w ostatnich trzech latach, postawił wszystko na jedną kartę ryzykując (...) likwidację konia arabskiego w Polsce. Wystawił na tę aukcję wszystkie konie, które mogą cokolwiek zarobić; jeśli uda im się te konie sprzedać, to będzie to koniec polskiej hodowli konia arabskiego, bo nie będzie materiału genetycznego, nie będzie koni, które będą mogły hodowlę konia polskiego podtrzymywać - powiedziała posłanka.

Dodała, że konie na aukcję nie były wybierane przez znawców, lecz "włoskiego handlarza". - On na polskiej hodowli konia arabskiego i na kontaktach z Janowem Podlaskim zarabia wielkie pieniądze od dwóch, trzech lat - mówiła.

Z kolei Dorota Niedziela, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podkreśliła, że zbliżająca się aukcja to "wyprzedaż sreber rodowych". - To likwidacja najlepszej puli genowej, jeśli chodzi o konie arabskie (...) wystawiana jest m.in. janowska "Pianove", córka "Pianissimy" - mówiła.  

Posłanki zaapelowały do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego, aby "przyjrzeli się temu, co się dzieje w Janowie Podlaskim i Michałowie".
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj