Porter warmiński na liście produktów tradycyjnych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Boguszewski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-11-2018,9:30 Aktualizacja: 28-11-2018,9:37
A A A

Piwo porter warmiński zostało wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - poinformował urząd marszałkowski w Olsztynie. Figurują na niej już 34 regionalne przysmaki z woj. warmińsko-mazurskiego.

Porter warmiński to ciemne, mocne piwo. Ma prawie czarną barwę, a także bogaty słodowy smak i aromat z nutami karmelowymi lub orzechowymi, a nawet toffi i lukrecji.

kwas buraczany, podlaskie, żywność, sok z kiszonych buraków ćwikłowych

Kwas buraczany wpisany na listę produktów tradycyjnych

Kwas buraczany, czyli sok z kiszonych buraków ćwikłowych wpisano na Listę Produktów Tradycyjnych resortu rolnictwa jako kolejny, nowy produkt z województwa podlaskiego. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dokonało rejestracji...

Na obszarze dawnych Prus Wschodnich, czyli dzisiejszych Warmii i Mazur, piwo tego gatunku pojawiło się wraz z rewolucją przemysłową i ugruntowało swoją pozycję w pierwszej połowie XX wieku.

Piwa warzone na tym terenie dzielono wówczas na cztery kategorie: zwykłe, wyszynkowe, pełne i mocne.

"Na podstawie zachowanych zgłoszeń podatkowych możemy stwierdzić, że wśród piw mocnych warzone były też portery, a w okresie międzywojennym okres bujnego rozkwitu przeżywały browary z terenu dzisiejszych Warmii i Mazur" - wynika z opisu zamieszczonego na stronie ministerstwa.

Porter warzono w regionie także po II wojnie światowej. Było to ciemne piwo produkowane na podstawie normy z 1960 r., o ekstrakcie 22 proc. i zawartości alkoholu przekraczającej 5 proc.

Tak mocne piwo stanowiło ukoronowanie oferty browarów, ponieważ jego warzenie wymagało mistrzowskich umiejętności piwowara i długiego okresu leżakowania.

małopolskie, żywność, produkty regionalne, mięso, lista produktów tradycyjnych

Kolejne smakołyki mają szansę zaistnieć na ministerialnej liście

213 - dokładnie tyle produktów z Małopolski znajduje się dziś na liście produktów tradycyjnych prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Już wkrótce lista ta będzie mogła powiększyć się o kolejne specjały...

Porter warmiński jest kolejnym - po mazurskiej nalewce niedźwiedziówce, miodowej warmińskiej okowicie i kilku gatunkach miodów pitnych - napojem alkoholowym z regionu wpisanym na listę produktów tradycyjnych.

Obecnie zarejestrowane jest na niej ponad 1,8 tys. produktów z całego kraju, z czego jedynie 34 z woj. warmińsko-mazurskiego, które pod tym względem znajduje się na końcu listy regionów. Wśród tradycyjnych przysmaków z Warmii i Mazur najwięcej jest wyrobów mięsnych, piekarniczych i cukierniczych.

Lista powstała pod koniec 2004 r. w ramach ustawy o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych. Trafiają na nią produkty stanowiące element dziedzictwa kulturowego regionu, które wytwarza się tradycyjnymi metodami wykorzystywanymi co najmniej od 25 lat.

Wnioski o wpis składa się do urzędu marszałkowskiego, który dokonuje oceny produktu i jego zgodności z dziedzictwem kulinarnym regionu. Decyzję o umieszczeniu na liście podejmuje ministerstwo rolnictwa.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj