Port Elbląg otwiera się na produkty roślinne

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
24-05-2017,9:35 Aktualizacja: 24-05-2017,11:04
A A A

Przez Port Morski Elbląg będą mogły być wwożone do Polski rośliny, produkty roślinne i przedmioty, które podlegają granicznej kontroli fitosanitarnej.

Do tej pory uprawnione do tego były tylko porty w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu. Od 1 stycznia 2018 roku ma dołączyć do nich Elbląg.

Szczecin, Świnoujście, porty, transport zbóż, zboża w portach

Więcej zboża w portach. Wzrost przeładunków w Szczecinie i Świnoujściu

Porty w Szczecinie i Świnoujściu w ciągu czterech miesięcy tego roku przeładowały o 10 proc. więcej towarów niż w analogicznym okresie 2016 r. Największy wzrost dotyczył przeładunku paliw - o ponad 123 proc. - oraz rudy żelaza - o 50 proc. -...
Przewiduje to nowelizacja rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie wykazu punktów wwozu, przez które można wprowadzać rośliny, produkty roślinne lub przedmioty podlegające kontroli fitosanitarnej.

Elbląski port ma spełniać wszystkie wymogi stawiane przez prawo dla takiego punktu.

Wojewoda warmińsko-mazurski poinformował poza tym o utworzeniu Oddziału Granicznego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Olsztynie.

"Uruchomienie punktu wwozu w Porcie Elbląg będzie miało bardzo duże znaczenie dla przedsiębiorców prowadzących działalność w obszarze oddziaływania portu. Pozytywnie wpłynie to na rozwój przedsiębiorczości w regionie i będzie stanowić dodatkowy impuls dla inwestorów zainteresowanych budową centrów logistycznych, składów i magazynów" - czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji wspomnianego rozporządzenia, która jest obecnie w fazie konsultacji społecznych.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement