Polskie rolnictwo ma się coraz lepiej. Wskaźniki idą w górę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
01-09-2017,10:10 Aktualizacja: 01-09-2017,10:30
A A A

W lipcu ponownie poprawiła się koniunktura w polskim rolnictwie. Trend ten utrzymuje się nieprzerwanie już od półtora roku, a tym razem w uzyskaniu dobrego wyniku sprzyjały najbardziej dobra koniunktura na światowych rynkach i... pogoda.

Wartość wskaźnika koniunktury IRG SGH (IRGAGR) wzrosła o 7,9 punktu - z -0,6 do +7,3 pkt. Poprawa wynika przede wszystkim ze wzrostu przychodów gospodarstw rolnych - informują eksperci ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.  

kowr, anr, arr, arimr, agencje płatnicze, obsługa rolników

KOWR zaczyna działalność. Rolników czekają zmiany, ale mają zyskać

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) rozpoczyna działalność od 1 września. Instytucja przejmie część pracy Agencji Rynku Rolnego (ARR) oraz wszystkie zadania Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR). Wprowadzone zmiany mają na celu zmniejszenie...

Wartość wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych (jedna ze składowych IRGAGR) zwiększyła się aż o 11,2 punktu z -6,1 do +5,1 pkt., odpowiadając za 95 proc. ogólnego przyrostu wskaźnika. Pozostałe 5 proc. wynika z poprawy nastrojów gospodarstw - wartość wskaźnika zaufania (druga składowa IRGAGR) jest wyższa niż kwartał wcześniej o 1,1 pkt. i wynosi 10,5 pkt.

Przez rok wartości wskaźnika koniunktury i obu wskaźników cząstkowych wzrosły odpowiednio o 14,2; 15,2 i 12,3 pkt. i solidarnie osiągnęły najwyższe wyniki w historii.

Wzrost przychodów gospodarstw rolnych przekłada się natomiast, co zrozumiałe, na poprawę ich sytuacji finansowej. Rolnicy kupują również więcej obrotowych środków produkcji i chętniej inwestują, częściej sięgając przy tym po kredyt.

Odsetek gospodarstw, które "ze strachem" patrzą w przyszłość wyniósł natomiast zaledwie 10,1 proc. Niższy był tylko w 2007 roku, który w historii badania był dla polskiego rolnictwa najlepszy.

Poprawa koniunktury jest powszechna. Wskaźnik w skali kwartału i roku wzrósł bowiem we wszystkich grupach gospodarstw. Najsilniej poprawę odczuły gospodarstwa największe, czyli o powierzchni ponad 50 ha (+11,4 pkt.), położone w makroregionie zachodnim (12,4 pkt.), prowadzone przez rolników w wieku 31-45 lat (10,7 pkt.), z wykształceniem średnim i pomaturalnym zawodowym (8,6 pkt.) i zajmujące się uprawą roślin wieloletnich (15,9 pkt.).
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!