Polski Ład skorzysta z różnorodności rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-07-2021,12:50 Aktualizacja: 23-07-2021,12:54
A A A

Polski Ład dla rolnictwa zbudowaliśmy w taki sposób, żeby skorzystać z jego wielkiej różnorodności - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział prace legislacyjne nad ubezpieczeniem, które pozwolą "odetchnąć" gospodarzom od klęsk żywiołowych.

Premier przebywał w gospodarstwie ogrodniczym w miejscowości Białousy (woj. podlaskie). - Mamy najrozmaitsze gospodarstwa: małe, średnie i duże, hodowlane, uprawę roślin. Dziś jesteśmy w gospodarstwie, gdzie uprawia się borówkę - mówił szef rządu.

Grzegorz Puda, Polski Ład, gospodarstwa rodzinne, przetwórstwo

Puda: Polski Ład zmieni rolnictwo, a wieś sporo zyska

Rolnictwo w programie Polski Ład zajmuje ważne miejsce. Wszystkie projekty, które zaplanowaliśmy, wpłyną na poprawę komfortu życia, bezpieczeństwo, unowocześnienie i wzmocnienie polskiej wsi - mówił Grzegorz Puda, minister rolnictwa w...

- Oczkiem w głowie naszego planu dla rolnictwa są także rodzinne gospodarstwa rolne", w szczególności zaś zdrowa żywność, która ma krótką drogę "od pola do stołu" - dodał.

Jak powiedział często prowadzone są rozmowy na temat rozwiązań dla rolnictwa nie tylko dla tego regionu, ale i całego kraju. - Jakie rozwiązania są najlepsze? Otóż m.in. te, które dotyczą handlu detalicznego - ocenił premier. Wskazał, że dziesiątki tysięcy, setki tysięcy mniejszych gospodarstw produkują na własne potrzeby i mogą też sprzedawać.

- Zwiększyliśmy pulę sprzedaży w rolniczym handlu detalicznym z 40 tys. zł do 100 tys. zł bez podatku. Zerowy podatek dla wszystkich rolników, którzy chcą w tej mniejszej skali próbować rozwijać skrzydła na rynki lokalne, ale nie tylko - podkreślił.

Morawiecki przypomniał, że w twardych rozmowach z UE kilka miesięcy temu wynegocjowaliśmy największy pakiet dla rolnictwa, to 34 mld euro ze wspólnej Polityki Rolnej, ale także i Krajowego Planu Odbudowy. Jak dodał, ponad tym, są środki z budżetu państwa - m.in. dopłaty do paliwa rolniczego.

- I pracujemy też nad czymś, o czym dyskutowaliśmy z rolnikami dzisiaj, nad powszechnym programem ubezpieczeń. Wiemy doskonale, że klęski żywiołowe potrafią być zmorą rolnictwa, będziemy szybko opracowywali koncepcję i opracowywali legislację tak, aby ubezpieczenie od różnego rodzaju klęsk żywiołowych pozwoliło odetchnąć rolnikom - mówił premier.

Wyraził wdzięczność gospodarzom za "wspaniałą, zdrową żywność". Zachęcił również do kupowania rodzimych produktów od rolników, a także sprawdzania, czy towary kupowane w sklepach są produkowane w kraju przez rodzimych producentów.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj