Polska nie zgadza się na czeski protekcjonizm. Jest niebezpieczny dla UE

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-02-2021,14:25 Aktualizacja: 11-02-2021,14:29
A A A

Czeski protekcjonizm jest czymś niesamowicie niebezpiecznym nie tylko dla Polski. Wiele krajów UE nie zgadza się z polityką zaproponowaną przez ten kraj. Funkcjonujemy w ramach jednego rynku - mówi Grzegorz Puda, minister rolnictwa.

- Zwróciliśmy się do strony czeskiej z bezpośrednim apelem oraz całkowitym brakiem zgody na takie działania - powiedział polityk w "Sygnałach Dnia" PR1 Polskiego Radia.

małe i średnie gospodarstwa, grzegorz puda, gospodarstwa rodzinne, dotacje ue dla rolników

Minister chce, by mali i średni rolnicy mieli równy dostęp do środków UE

Chcemy, żeby mali i średni rolnicy mieli równy dostęp do środków z Unii Europejskiej, środków zewnętrznych i kredytów - zapewnia Grzegorz Puda, minister rolnictwa zapowiadając działania mające wyrównywać szanse...

Szef resortu odniósł się tym samym do planów rządu w Pradze, aby minimum 55 proc. produktów dostępnych w czeskich sklepach pochodziło z rodzimej produkcji.

- Musimy powiedzieć również o tym, że funkcjonujemy w ramach jednego rynku, w związku z tym wszystkie działania, które przez stronę czeską zostały zaproponowane, to jednak działania, które nie służą wspólnemu rynkowi w Unii Europejskiej - podkreślił minister.

W opinii polityka dużo lepszym rozwiązaniem byłoby wzmacnianie patriotyzmu konsumenckiego, kiedy ludzie świadomie wybierają produkty od polskich rolników, od tych, co w Polsce produkują i płacą podatki, w Polsce prowadzą swoje działalności.

Jak zaznaczył minister wybierając produkty z rynków lokalnych w Polsce, możemy pomóc nie tylko rolnikom, ale wszystkim, co z branżą rolniczą są powiązani.

pandemia koronawirusa, grzegorz puda, gospodarstwa rodzinne, sieci handlowe, produkty lokalne

Puda: duże sieci nie będą wykorzystywać rolników

Pandemia pokazała, jak ważne są rynki lokalne. To właśnie przede wszystkim one uchroniły nas przed głębokim kryzysem żywieniowym w czasie lockdownu. Tak samo jak małe i rodzinne gospodarstwa, które są bardziej odporne na kryzysy -...

Puda zaznaczył, że czeskie plany zmian w prawie są z pewnością niezgodne z prawem unijnym. Podkreślił, że nasi sąsiedzi doskonale o tym wiedzą, a mimo to próbują, jak daleko można zajść w protekcjonizmie, to jest bardzo niebezpieczne i nie ma na to naszej zgody.

Minister rolnictwa powiedział, że protekcjonizm jest drogą donikąd. Jak wskazał, jeśli Polska będzie zachowywać się podobnie nieodpowiedzialnie, to inne kraje również wprowadzą takie zapisy i polscy rolnicy jako eksporterzy np. owoców spotkają się wówczas z retorsjami.

- Będę stał na stanowisku promowania patriotyzmu konsumenckiego - zapowiedział szef resortu rolnictwa.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj