Polska jest za zwiększeniem produkcji roślin białkowych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-01-2019,10:45 Aktualizacja: 30-01-2019,11:25
A A A

Polska popiera działania Komisji Europejskiej na rzecz zwiększenia produkcji roślin białkowych, by uniezależnić się od importu pasz opartych na GMO - zapewnia Jan Krzysztof Ardanowski, szef resortu rolnictwa.

Plan rozwoju produkcji białka paszowego w UE oraz zwalczanie afrykańskiego pomoru świń były tematami poniedziałkowego posiedzenie unijnych ministrów rolnictwa w Brukseli, w którym uczestniczył minister - podało MRiRW.

pasze gmo, żywienie zwierząt, białko roślinne, śruta sojowa,

Pasze GMO można stosować przez kolejne dwa lata

Od 1 stycznia weszły w życie przepisy przedłużające stosowanie pasz genetycznie modyfikowanych w żywieniu zwierząt. Wytwarzać takie pasze i karmić nimi zwierzęta będzie można do 1 stycznia 2021 r. Zakaz stosowania pasz genetycznie modyfikowanych...

Zdaniem polityka plan białkowy jest jednym z najważniejszych tematów poruszanych obecnie na forum UE.

- Polska popiera wszelkie działania Komisji Europejskiej na rzecz zwiększenia produkcji roślin białkowych, by uniezależnić się od importu pasz opartych na GMO - mówił w swoim wystąpieniu.

Minister zaapelował do KE o utrzymanie wsparcia finansowego dla produkcji pasz białkowych przynajmniej na obecnym poziomie. Poparł też rozwój uprawy soi w UE w ramach Inicjatywy Naddunajskiej, w której Polska uczestniczy.

Ardanowski zwrócił też uwagę na potrzebę powrotu do dyskusji na temat możliwości wykorzystania mączek mięsno-kostnych w paszach, jako źródła dobrego białka (Unia zakazała ich stosowania kilka lat temu w związku z chorobą krów - BSE).

Szef resortu zaapelował do KE o opracowanie planu działań na rzecz rozwoju produkcji białek w Unii Europejskiej. - Wykorzystanie śruty rzepakowej jest też dobrym przykładem zwiększenia produkcji białka w żywieniu zwierząt - zapewnił.

pozyskiwanie białka, rzepak, soja, rośliny strączkowe, szymon giżyński

Rzepak, soja, strączkowe... Z nich mamy mieć więcej białka

- Jesteśmy w toku prac rządowych, które od czasu do czasu stanowiły pewne kroki milowe - mówił Szymon Giżyński, wiceminister rolnictwa o "Programie w sprawie działań w zakresie pozyskiwania alternatywnych źródeł białka dla...

W punkcie dotyczącym zwalczania ASF, komisja poinformowała, że na teranie UE i w państwach sąsiedzkich stada dzików rozrosły się w sposób niekontrolowany.

Stąd też istnieje potrzeba opracowania długofalowej strategii ich depopulacji.

Konieczna jest skoordynowana współpraca wielu instytucji działających w sferze rolnictwa, leśnictwa, myślistwa oraz służb celnych, służb weterynaryjnych i przewoźników dla ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. KE uznała, że usuwanie padłych dzików z lasów jest niezbędną formą walki z chorobą.

Ardanowski poinformował, że Polska zgadza się ze stanowiskiem KE w zakresie konieczności ograniczania populacji dzików w walce z ASF.

Zaapelował ponadto o wypracowanie skutecznego sposobu walki z wirusem w całej UE oraz zapewnienie odpowiedniego finansowania podejmowanych w tym zakresie działań.

rzepak, soja, źródła białka, śruta sojowa, śruta rzepakowa, rośliny wysokobiałkowe

Unia stawia na rozwój produkcji białka roślinnego

Komisja Europejska przyjęła sprawozdanie w sprawie rozwoju produkcji białka roślinnego w Unii Europejskiej. Dokonano przeglądu sytuacji w zakresie podaży i popytu oraz przeanalizowano możliwości dalszego rozwoju jego produkcji. - Białko roślinne...

Minister jednocześnie podkreślił, że Polska, która zmaga się z tą chorobą od prawie 5 lat we wschodniej części kraju, ponosi olbrzymie koszty związane z jej zwalczaniem.

Kolejnym tematem posiedzenia były zasady finansowania przyszłej WPR.

Polska wraz z innymi krajami (łącznie 17 państw) zabiega o utrzymanie obecnego poziomu finansowania rozwoju obszarów wiejskich po 2020 r., co zostało wyrażone we wspólnej deklaracji.

"Ministrowie omówili zasady tworzenia i finansowania przyszłej rezerwy kryzysowej. Ardanowski podkreślił potrzebę wyłączenia najmniejszych rolników (otrzymujących do 2000 euro płatności bezpośrednich) z finansowania rezerwy kryzysowej w ramach tzw. dyscypliny finansowej. Jednocześnie wyraził pogląd, że niewykorzystane środki rezerwy kryzysowej z 2020 r. powinny zostać zwrócone rolnikom" - poinformował resort rolnictwa.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj