Polska dostanie środki z UE za pomoc w wywozie zboża z Ukrainy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-06-2022,13:35 Aktualizacja: 01-06-2022,13:44
A A A

Polska została poproszona o pomoc w wywozie towarów, głównie zboża z Ukrainy. Otrzymujemy z tego tytułu środki z UE, by zwiększyć przepustowość i poprawić infrastrukturę - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu uczestniczył w otwarciu tymczasowego miasteczka domków kontenerowych w Borodziance (Ukraina). Podczas konferencji prasowej powiedział, że Polska będzie hubem gospodarczym dla niepodległej Ukrainy i już dzisiaj będziemy starali się pomagać.

wojna w Ukrainie, eksport ziarna, produkcja zbóż, bezpieczeństwo żywnościowe

UE ma plan na eksport ukraińskiego zboża. To gigantyczne wyzwanie

Unia Europejska po zablokowaniu przez Rosję ukraińskich portów czarnomorskich, z obawy przed niedoborami dostaw żywności, chce ułatwić Ukrainie eksport zbóż. Bruksela  przedstawiła właśnie plan działań w tej sprawie. Nasz...

- Dlatego Polska została także poproszona i powiedziałem jakie są nasze warunki, otrzymujemy tutaj z tego tytułu także środki ze strony UE po to, ażeby zwiększyć przepustowość, poprawić infrastrukturę, która umożliwi wywóz zboża, wywóz towarów z Ukrainy na Bliski Wschód, do Afryki i do innych państw - powiedział polityk.

Morawiecki podkreślił, że wywóz zboża z Ukrainy był jednym z głównych tematów poniedziałkowo-wtorkowego posiedzenia Rady Europejskiej.

- Był to temat numer 2 zaraz po wojnie na Ukrainie. To kilkadziesiąt milionów ton zboża, ok. 50 mln ton zboża rocznie bez którego północna Afryka, Bliski Wschód może mieć poważne problemy z wyżywieniem swojej ludności, z zabezpieczeniem żywności dla swoich ludzi - zaznaczył.

Szef rządu powiedział, że już dzisiaj w przygotowaniu jest kilka umów pomiędzy resortami, które z jednej strony pomogą Ukrainie, a z drugiej strony dadzą impuls gospodarczy Polsce" i że są to umowy dotyczące np. eksportu zboża ukraińskiego.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj