Połowa bezrobotnych nie wyraża gotowości do podjęcia pracy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-05-2017,13:20 Aktualizacja: 05-05-2017,14:29
A A A

66 proc. bezrobotnych pozostaje bez pracy dłużej niż rok, w tym 21 proc. nie ma zatrudnienia od ponad 2 do 5 lat; a jedna trzecia - od 5 lat - wynika z najnowszego badania CBOS.

Wśród badanych deklarujących bezrobocie nie dłuższe niż rok (34 proc.) sporą część (10 proc.) stanowią osoby pozostające bez pracy od ponad 6 do 12 miesięcy. 14 proc. bezrobotnych nie pracuje od 3 do 6 miesięcy, a co dziesiąty ankietowany stracił pracę w ostatnim kwartale.

bezrobocie, praca, zatrudnienie, rekordowy spadek bezrobocia w Polsce

Spadek bezrobocia i coraz więcej miejsc pracy

Rekordowy spadek bezrobocia, wzrost liczby miejsc pracy, coraz więcej osób aktywnych zawodowo i podwyższenie wynagrodzeń - tak, według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmienił się rynek pracy w ciągu ostatniego roku. Resort...

Bezrobocia do tej pory nie doświadczyło 58 proc. badanych. 8 proc. respondentów deklarowało, że są bezrobotni.

Z sondażu wynika, że 48 proc. bezrobotnych nie wyraża gotowości do podjęcia zatrudnienia w najbliższym czasie. Gotowość do podjęcia pracy wyraziło 49 proc. bezrobotnych. 3 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

CBOS podkreśliło, że odsetek zdeklarowanych bezrobotnych niegotowych do szybkiego podjęcia zatrudnienia jest najwyższy w historii badań - ponad dwukrotnie wyższy niż w latach 2005-2006 i niemal dwa razy taki, jak w latach 2010-2014.

Jak podkreślono w raporcie CBOS, 52 proc. bezrobotnych poszukuje zatrudnienia, 7 proc. deklaruje, że je znalazło. 41 proc. stanowią bezrobotni ankietowani, którzy nie poszukują pracy.

Z deklaracji bezrobotnych wynika, że jedynie 52 proc. jest zarejestrowana w urzędzie pracy. 66 proc. z nich w celu znalezienia pracy gotowi są do przekwalifikowania się lub nauczenia nowego zawodu.

bezrobocie, stopa bezrobocia, oferty pracy, urząd pracy, ministerstwo pracy

GUS: stopa bezrobocia w marcu wyniosła 8,1 procenta

Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 8,1 proc. wobec 8,5 proc. w lutym - podał w środę Główny Urząd Statystyczny. Premier Beata Szydło powiedziała, że dane GUS pokazują, że polska gospodarka rozwija się dynamicznie. GUS podał, że liczba...

43 proc. zgodziłoby się na pracę poza miejscem zamieszkania i związane z tym dojazdy, a 31 proc. deklaruje chęć skorzystania z przyznawanych przez urząd pracy pieniędzy na założenie własnej firmy.

Jak czytamy w badaniu, tylko 28 proc. bezrobotnych podjęłaby każdą pracę, nawet nisko płatną lub niezwiązaną z wyuczonym zawodem. 27 proc. ankietowanych bez pracy wyraziło gotowość podjęcia pracy za granicą.

W raporcie zwrócono uwagę, że większość bezrobotnych (71 proc.) przyznaje, że podstawowym źródłem ich utrzymania są dochody uzyskiwane przez innych członków rodziny.

Z własnej pracy - głównie dorywczej - utrzymuje się 21 proc. zdeklarowanych bezrobotnych, 17 proc. żyje z oszczędności, z zasiłku dla bezrobotnych 5 proc.

Z sondażu wynika, że w marcu i kwietniu osoby bezrobotne i poszukujące pracy można było spotkać w 15 proc. rodzin.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu