Policjanci apelują do rolników: śpieszcie się powoli

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-06-2021,19:20 Aktualizacja: 28-06-2021,19:20
A A A

Na drogach obserwujemy wzmożony ruch maszyn rolniczych. Kierujący ciężkim sprzętem powinni przestrzegać zasad bezpieczeństwa podczas jazdy i prac na polach. Apelujemy o rozwagę podczas zbierania plonów - piszą opolscy stróże prawa.

Policjanci podkreślają, że prace polowe ruszyły pełną parą. W związku z tym na drogach porusza się znaczne więcej - niż np. zimą - kombajnów, ciągników i innych maszyn rolniczych.

wypadki z udziałem ciągników rolniczych, Gorzewo, Leszek Walczak, powiat obornicki,

Ciągnik rozpołowiony po zderzeniu z dostawczakiem

Aż trudno uwierzyć, że dwie podróżujące ciągnikiem rolniczym osoby wyszły bez szwanku z kraksy z dużym samochodem dostawczym, w wyniku której traktor został właściwie rozpołowiony. Do zdarzenia doszło na drodze powiatowej w...

"Poruszanie się takim sprzętem wymaga odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia. Zanim wyruszymy maszyną rolniczą na drogę, upewnijmy się, że jest sprawna i kierowanie nią nie zagraża bezpieczeństwu. Każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek przestrzegania obowiązujących przepisów i kierowania pojazdem spełniającym określone wymagania techniczne, takie jak: sprawnie działające światła, trójkąt, który wyróżnia pojazdy wolnobieżne, sprawny układ hamulcowy i kierowniczy" - czytamy w komunikacie Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

Stróże prawa zastrzegają, że o bezpieczeństwie należy pamiętać jednak nie tylko na drogach bowiem do wypadków w okresie żniw dochodzi najczęściej na polach.

"Niedopuszczalne jest przewożenie osób na wysokich ładunkach, tj. na przyczepach załadowanych sianem bądź słomą, grozi to ich upadkiem, a w następstwie najechaniem na taką osobę. Niejednokrotnie rolnicy podczas zjazdu z pola stoją na zaczepie przyczepy. W momencie chwilowej utraty równowagi rolnik może spaść z dyszla wprost pod koła maszyny. A to może skończyć się śmiercią" - ostrzegają opolscy mundurowi.

Zaczęły się wakacje, więc policjanci przypominają też, że podczas żniw osobami szczególnie narażonymi na niebezpieczeństwo są dzieci.

"Pracujący w polu rodzice powinni zawsze pamiętać, aby w stacyjce pojazdu nie pozostawiać kluczyków. Dziecko przebywające w kabinie ciągnika bez problemu może go uruchomić. Najważniejszą zasadą jest jednak, by przed każdym uruchomieniem i przejazdem maszyny sprawdzić, czy w pobliżu nie znajdują się ludzie. Pozwoli to uniknąć przypadków najechania na osoby odpoczywające w cieniu sprzętu rolniczego" - wskazuje KWP w Opolu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj