Pod patronatem prezydenta będą rozwiązywać problemy rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-02-2019,8:50 Aktualizacja: 05-02-2019,8:57
A A A

"Porozumienie rolnicze" - tak ma się nazywać instytucja dialogu społecznego, która ma się zająć rozwiązywaniem problemów rolnictwa. Pierwsze spotkanie odbędzie się 20 lutego - poinformował Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

- Polskie rolnictwo funkcjonuje w rozbiciu, bez powiązań strukturalnych, relacje między rolnikami i przetwórcami są pozrywane, nie ma właściwie żadnego obszaru dyskusji między producentami a konsumentami, nie ma dyskusji o relacjach między polską produkcją rolną, a handlem i dystrybucją - mówił polityk.

jan krzysztof ardanowski, po-ko, Sławomir Neumann, kukiz'15, Piotr Apel, Jarosław Sachajko

PO-KO oczekuje od premiera odwołania ministra Ardanowskiego

Klub PO-KO oczekuje, że Mateusz Morawiecki odwoła Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministra rolnictwa. - Oczekujemy od premiera, że obejmie osobistym nadzorem resort, bo jego ministrowie są niekompetentni - podkreślił Sławomir Neumann, szef klubu. W...

Zdaniem szefa resortu, Polska powinna wykorzystywać potencjał rolnictwa i tę znakomitą żywność, którą coraz lepiej na świcie sprzedajemy, o czym świadczą wyniki polskiego eksportu - w 2018 r. prawie 30 mld euro.

Dlatego z inicjatywy organizacji rolniczych - Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz organizacji należących do COPA-COGECA powstała propozycja stworzenia instytucji dialogu społecznego w rolnictwie, tak by rozwiązać problemy między grupami interesariuszy w całym łańcuchu od producenta do konsumenta - zaznaczył minister.

Nazwą, która miała nas zintegrować, była nazwa "okrągły stół", ale w Polsce kojarzy się ona w różny sposób, dla jednych jest to sposób przekazania bezkrwawego władzy przez komunistów ekipie solidarnościowej, ale innych zupełnie odwrotnie - była to zdrada.

- Chcemy, żeby ta zinstytucjonalizowana forma dialogu nazywała się "Porozumieniem rolniczym". Chodzi o to, żeby rozpocząć debatę nad zmianami w rolnictwie - zaznaczył minister.

sławomir izdebski, rolnicze opzz, protest rolników, agrounia, michał kołodziejczak

Rolnicze OPZZ dołącza do protestu. Tysiące gospodarzy zjedzie do stolicy?

- Rolniczy OPZZ w środę będzie jednym ze współorganizatorów manifestacji w Warszawie - powiedział w poniedziałek Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZ Rolników Indywidualnych i Organizacji Rolniczych. Izdebski wystosował apel...

W ramach nowej instytucji powstaną grupy robocze, grupy tematyczne, zespoły. Do instytucji dialogu społecznego zaproszeni będą przedstawiciele innych resortów i wszystkich organizacji rolniczych. - Jeżeli zajdzie potrzeba, zaangażowany zostanie cały potencjał naukowy podległy rządowi oraz resortowi rolnictwa - wskazał.

Jak mówił, chodzi o to, by szybko, w ciągu kilku tygodni doprowadzić do wypracowania wniosków i zaleceń, które będą podstawą do zmian legislacyjnych w Polsce - w postaci ustaw bądź rozporządzeń.

Ardanowski poinformował, że pierwsze spotkanie instytucji dialogu społecznego w rolnictwie, czyli tzw. Porozumienia rolniczego, odbędzie się 20 lutego pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy z udziałem sekcji wsi i rolnictwa Narodowej Rady Rozwoju kierowanej przez Barbarę Fedyszak-Radziejowską.

W opinii ministra zainteresowanie tą inicjatywą jest duże i wiele organizacji rolniczych (w Polsce jest zarejestrowanych ok. 200) chce się w to zaangażować.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
KONGRES EKMA 2021