PO znów krytykuje Jurgiela. Teraz za odstrzał dzików

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-04-2016,8:30 Aktualizacja: 13-04-2016,9:09
A A A

Politycy PO po raz kolejny skrytykowali decyzję Krzysztof Jurgiela, ministra rolnictwa o odstrzale 40 tys. dzików przy wschodniej granicy Polski. Zwrócili się z apelem o wstrzymanie odstrzału.

Chodzi o rozporządzenie szefa resortu z 25 lutego w sprawie odstrzałów dzików, które przewiduje zmniejszenie populacji tych zwierząt tak, by na kilometrze kwadratowym powierzchni znajdowało się najwyżej 0,5 osobnika. Zmniejszenie stad dzików ma zapobiec rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń (ASF). Odstrzał rozpoczął się na początku kwietnia.

krzysztof jurgiel, jan grabiec, wniosek o wotum nieufności

PO: Jurgiel ma naprawić błędy. Będzie wniosek o wotum nieufności?

Krzysztof Jurgiel, szef resortu rolnictwa musi jak najszybciej przywrócić kompetentne kierownictwo w stadninie w Janowie Podlaskim. Jeśli tego nie zrobi, PO złoży w Sejmie wniosek o wyrażenie wobec niego wotum nieufności. Rzecznik PO Jan...

Problemem zajął się Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt. - Mam wrażenie, że pan minister chce doprowadzić do rzezi dzików - powiedział szef zespołu Paweł Suski (PO). W jego ocenie, liczba 40 tysięcy osobników, które miałyby zostać odstrzelone, jest bardzo duża, a uzasadnienie takiego działania wskazane w rozporządzeniu ministra rolnictwa "osobliwe".

- Wydaje się, że uzasadnienie polegające na zmniejszeniu możliwości rozprzestrzeniania afrykańskiego pomoru świń jest dość miałkie, zupełnie inne przyczyny legły u podstaw takiego rozporządzenia - powiedział Suski. Według niego, odstrzał dzików może doprowadzić nawet do eksterminacji populacji tych zwierząt.

- Kolejna ignorancja ministra rolnictwa, brak wiedzy, źle przygotowane rozporządzenie, totalna klapa na całej linii - tak w skrócie można podsumować rozporządzanie przygotowane przez obecnego ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela - ocenił z kolei Artur Dunin (PO), wiceszef Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt.

Jego zdaniem, zarządzony odstrzał dzików może mieć skutek odwrotny do zamierzonego. - W miejsce odstrzelonych dzików przyjdą nowe - zza wschodniej granicy, tam gdzie jest największe siedlisko choroby - wskazywał.
lasy państwowe, ustawa o lasach, dobro ogólnonarodowe

Platforma złożyła w Sejmie projekt noweli ustawy o lasach

Do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt nowelizacji ustawy o lasach. Nowe przepisy doprecyzowują, że lasy będące własnością skarbu państwa jako dobro ogólnonarodowe będą szczególnie chronione i nie będą podlegały...

Posłanka PO Elżbieta Radziszewska jest zdania, że w rozporządzeniu są braki, dotyczące m.in. wyłączenia z odstrzału ciężarnych loch lub tych, które mają potomstwo. - Apelujemy do pana ministra, aby to rozporządzenie, które budzi wiele emocji i według nas jest i niepotrzebne i niekompletne, zawiesić i (odstrzał) powierzyć (myśliwym) w ramach normalnego cyklu polowań nadmiernej ilości dzików z czym mamy do czynią w Polsce - powiedziała.

Politycy Platformy podtrzymali również wolę przygotowania wniosku o udzielenie w Sejmie wotum nieufności dla ministra rolnictwa. - Zagrożony jest ekosystem - to jest kolejna cegiełka do tego, żeby złożyć wniosek o odwołanie ministra Krzysztofa Jurgiela; zbieramy dane tak, żeby przygotować rzeczowy wniosek wskazujący na błędy w prowadzeniu tego ministerstwa - powiedział Dunin.

Sanitarny odstrzał dzików ma być przeprowadzony w 50-kilometrowym pasie wzdłuż granicy z Białorusią i Ukrainą. Obejmie 312 gmin, z tego 78 objętych restrykcjami. Wyłączone będą parki narodowe. W sumie zostanie zabitych 40 tys. dzików, tj. znacznie więcej niż obejmują plany łowieckie.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement