Plony zbóż w Polsce nie mogą spaść

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-03-2022,12:55 Aktualizacja: 18-03-2022,12:58
A A A

Może się okazać, że Ukraina nie będzie takim producentem zbóż, jak do tej pory, dlatego polscy rolnicy powinni być zaopatrzeni w nawozy, aby tegoroczne plony nie spadły, żebyśmy w następnym sezonie byli w pełni bezpieczni żywnościowo - mówi Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa.

- Duży producent zbóż, jakim jest Ukraina, może mieć problemy z obsiewem zbóż, z nawozami, z uprawą roli - alarmuje szef resortu. Przekazał, że po rozmowie z ministrem rolnictwa Ukrainy i usłyszał, że tam "są dramatyczne obrazy, kiedy to Rosjanie strzelają do rolników wychodzących w pole".

ceny nawozów, dopłaty do nawozów, Henryk Kowalczyk

Pomoc dla rolników ma zrekompensować wzrost cen nawozów

Rządowa pomoc dla rolników ma zrekompensować wzrost cen nawozów widoczny od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. - zapowiedział na konferencji prasowej Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. - Pomoc została zaprojektowana tak, aby...

- Może się okazać, że Ukraina nie będzie takim producentem zbóż, jak była do tej pory. Stąd szczególnie w Polsce rolnicy powinni być zaopatrzeni w nawozy, żeby nie spadły plony. I to jest bardzo ważne działanie - powiedział Kowalczyk.

Minister przypomniał, że tarcza antyputinowska zawiera w sobie m.in. wcześniej przyjęte już rozwiązania zakładające obniżenie cen paliw, bo to jest obniżenie VAT-u na paliwo, obniżenie akcyzy na paliwo, czy opłaty paliwowej.

- To jest niezwykle ważne, aby rolnicy stosowali nawozy, aby uprawiali, aby te plony obecnego roku, były na tyle bezpieczne, żebyśmy też czuli się w następnym sezonie w pełni bezpieczni żywnościowo - stwierdził na koniec szef resortu rolnictwa.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj