Platforma żywnościowa ma skrócić łańcuch pośredników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
31-10-2018,15:00 Aktualizacja: 31-10-2018,15:06
A A A

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podpisały umowę, na mocy której NCBR dofinansuje 11 mln zł stworzenie platformy żywnościowej, która pozwoli na skrócenie łańcucha pośredników na linii rolnik-konsument.

Umowę podpisano w ramach programu strategicznego Gospostrateg, którego celem jest wsparcie społecznego i gospodarczego rozwoju Polski. Na początku października KOWR i NCBR podpisały już porozumienia o współpracy w zakresie wspierania działań innowacyjnych i rozwojowych w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

phil hogan, Margrethe Vestager, łańcuch dostaw żywności, konkurencja w sektorze rolnym

Rolnik musi się liczyć w łańcuchu dostaw żywności

Komisja Europejska opublikowała pierwsze sprawozdanie na temat stosowania zasad konkurencji w sektorze rolnym. Działania odpowiednich służb mogą pomóc gospodarzom w uzyskaniu lepszych warunków sprzedaży produktów dużym nabywcom...

W ramach programu Gospostrateg, NCBR realizuje założenia Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w zakresie wyzwań rozwojowych. "Projekt KOWR odpowiada na konkretne potrzeby polskich rolników. Liczymy, że jego realizacja pomoże stymulować rynek i zwiększać opłacalność zwłaszcza producentom" - powiedział, cytowany w komunikacie prof. Maciej Chorowski, dyrektor centrum.  

"Na mocy umowy KOWR, lider konsorcjum, w skład którego wchodzą jeszcze Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej-Państwowy Instytut Badawczy oraz Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego stworzy nowatorską platformę, która dzięki zastosowaniu takich rozwiązań, jak sztuczna inteligencja oraz uczenie maszynowe, pozwoli na szybszą oraz tańszą sprzedaż produktów rolno-spożywczych. Wypracowane w projekcie rozwiązania wspomogą ograniczenie kosztów transakcyjnych i ryzyka handlowego, a także ograniczenie ryzyka cenowego, w oparciu o wystandaryzowane umowy i produkty. To także szansa dla małych i średnich przedsiębiorstw na zwiększenie potencjału sprzedaży produktów na rynkach UE oraz światowych" - czytamy w komunikacie.

Platforma żywnościowa będzie elektroniczną giełdą, za pomocą której rolnicy indywidualni, grupy producentów i inne podmioty z sektora rolno-spożywczego, będą miały możliwość zawierania kontraktów i sprzedaży towarów na równych, przejrzystych zasadach.

Uruchomienie platformy planowane jest na rok 2020.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj