Plan przeciwdziałania skutkom suszy ma ruszyć do końca roku

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Małgorzata Werner-Woś PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-10-2020,14:05 Aktualizacja: 06-10-2020,14:08
A A A

Przygotowany przez Wody Polskie plan identyfikuje, czym jest susza, jakie są obszary jej oddziaływania oraz wskazuje, co można zrobić, by minimalizować skutki suszy w perspektywie najbliższych 6 lat - od 2021 r. do 2027 roku.

Chcemy, by prace legislacyjne nad kompleksowym 6-letnim planem przeciwdziałania skutkom suszy skończyły się w tym roku - mówił wiceprezes Wód Polskich Krzysztof Woś. To element realizowanego od 2 lat projektu Stop suszy!

monitoring suszy, teledetekcja, iung, Rafał Pudełko, klimatyczny blians wodny

Teledetekcja zostanie włączona do monitoringu suszy

Od przyszłego roku do monitoringu suszy zostanie włączone teledetekcja. Umożliwi obserwowanie działek rolnych i ocenę wpływu m.in. suszy na straty plonów - poinformował prof. Rafał Pudełko z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa....

Przygotowany przez WP plan identyfikuje, czym jest susza, jakie są obszary jej oddziaływania oraz wskazuje, co można zrobić, by minimalizować skutki suszy w perspektywie najbliższych 6 lat - od 2021 r. do 2027 r.

Plan przewiduje zarówno działania inwestycyjne (w tym duże realizowane przez przedsiębiorstwo), z zakresu małej retencji oraz realizujące oczekiwania samorządów i lokalnych społeczności, a także pozainwestycyjne.

Chodzi np. o szkolenia i uświadamianie społeczeństwa, by zmienić sposób podejścia do wody - np. zrezygnować z betonowania przestrzeni wokół budynków, zbierać deszczówkę i używać jej do podlewania ogrodu czy zbudować oczko wodne.

Plan obejmuje także już realizowane inwestycje oraz uwzględnia dotychczasowe plany, m.in. wart 12 mld zł Program Rozwoju Retencji.

Woś poinformował także, że zakończono już strategiczną ocenę oddziaływania na środowisko i plan zostanie teraz poddany konsultacjom międzyresortowym.

susza rolnicza, straty suszowe, pomoc suszowa, podmioty utylizacyjne, arimr

Jest nowy termin szacowania szkód po suszy

O półtora miesiąca - do 30 listopada - ma zostać przedłużony okres składania za pośrednictwem aplikacji publicznej wniosków o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy. Rolnicy chcą je bowiem poprawiać. Przewiduje to projekt...

- Po ich zakończeniu planujemy w listopadzie, aby program stał się obowiązującym, czyli ogłoszonym przez właściwego ministra w formie rozporządzenia - powiedział. Rozporządzenie powinno zostać wydane jeszcze w tym roku.

Środki na realizację inwestycji to zarówno fundusze własne Wód Polskich, a także budżetowe i unijne.

Małgorzata Stolarska, kierownik naukowa programu Stop Suszy podkreślała, że plan przeciwdziałania skutkom suszy nie jest tylko narzędziem planistycznym dla urzędników, ale dotyczy także obywateli i przedsiębiorców, gdyż dostosowane do niego będą musiały być np. planowane inwestycje prywatne.

Według Wód Polskich, Polska należy do państw o najuboższych zasobach wodnych w całej Unii Europejskiej. Na jednego mieszkańca w naszym kraju przypada średnio 1500 m sześc. wody na rok, a w trakcie suszy zaledwie 1000 m sześc. W innych państwach ten współczynnik wynosi 4500 m sześc. rocznie.

Z danych zebranych na potrzeby PPSS wynika, że aż jedna trzecia terytorium Polski jest zagrożona występowaniem suszy rolniczej.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj