PiS sporo obiecuje rolnikom

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-05-2021,8:10 Aktualizacja: 17-05-2021,8:14
A A A

Zwiększenie stawki dopłat do paliwa rolniczego z 100 do 110 zł za ha; przygotowanie ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym i większa możliwość prowadzenia działalności gospodarczej - m.in. takie rozwiązania przygotowano w "Polskim Ładzie" dla rolników.

Opublikowano "Polski Ład", czyli kompleksową strategię przezwyciężenia skutków pandemii oraz gospodarczej odbudowy. Jednym z elementów strategii jest plan dla rolnictwa pt. "Polska - nasza ziemia".

Aleksandra Hadzik, Grzegorz Puda, krus, platforma ePUAP

Rolnik załatwi sprawę nie wychodząc z domu. KRUS wdraża nowe rozwiązania

Jednym z priorytetowych działania KRUS jest wdrażanie nowych rozwiązań informatycznych, pozwalających rolnikom na załatwienie spraw "nie wychodząc z domu" - poinformowała prezes Aleksandra Hadzik. Środowa wideokonferencja prasowa była...

Zapowiedziano, że przygotowana zostanie ustawa, która ma uwolnić wiejską działalność gospodarczą, m.in. poprzez zmniejszenie wymagań biurokratycznych dla małych rolników, w tym dla rejestracji urządzeń rolniczych.

"Polski Ład" ma wspomóc produkcję rolną przez podniesienie stawek dopłat do paliwa rolniczego ze 100 do 110 zł za 1 ha. Przedstawiony ma zostać także nowy system rozliczeń, który ma być wygodniejszy dla gospodarza i tańszy dla państwa.

W strategii zapowiada się ponadto stworzenie centralnego systemu informatycznego katalogującego zasób państwowej ziemi. Przypomniano, że KOWR zarządza ok. 1,4 mln ha, z czego ok. 200 tys. ha pozostało do rozdysponowania na dzierżawę. System ma pozwolić szybciej udostępnić ziemię rolnikom, wskazywać nowe tereny inwestycyjne oraz identyfikować podmioty bezumowne gospodarujące na państwowej ziemi.

W "Polskim Ładzie" przewidziano także, stworzenie ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych. Ma powstać ich definicja dopasowana do realiów prowadzenia działalności. Ma to również pozwolić nadać im właściwą rangę oraz ograniczyć problemy spadkowe.

dopłaty bezpośrednie, aplikacja eWniosekPlus, wsparcie dla rolnictwa, arimr

Rolnicy powinni zdążyć z dostarczeniem wniosków

Wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło do 13 maja około 665 tys. rolników. Dokumenty można składać do 17 czerwca, w tym roku tylko w formie elektronicznej, za pomocą aplikacji eWniosekPlus. W ocenie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji...

Zgodnie z zapowiedzią, ma m.in. zniknąć konieczność zbywania gospodarstwa przed przejściem na emeryturę, a rodzinne mają mieć pierwszeństwo w korzystaniu z programów wsparcia.

Ma też się pojawić Kodeks rolny, który ma uregulować zasady i podstawowe prawa dotyczące gospodarowania rolnego.

Przewiduje się także uwolnienie rolniczego handlu detalicznego. Obecnie w ramach tej działalności sprzedaż można prowadzić jedynie na terenie województwa, w którym odbywa się produkcja bądź na terenie sąsiedniego. Po zmianie przepisów będzie można prowadzić sprzedaż wysyłkową w ramach RHD na terenie całego kraju.

Zmiany ustawowe zapowiedziane w strategii przewidują też stworzenie jednego cyfrowego okienka dla gospodarzy, w którym będzie można m.in. obsługiwać wnioski o dopłaty bezpośrednie, podatki za ziemię.

Dodano, że w PROW pojawią się zachęty finansowe dla tych rolników, którzy zdecydują się na wprowadzanie w  gospodarstwach określonych elementów nowych technologii, redukujących koszty ich funkcjonowania - m.in. rolnictwa precyzyjnego.

apel o szacunek do pracy rolnika, Żory, gminy wiejskie

"Nie przeszkadzajmy" - miasto apeluje o szacunek do pracy rolnika

Apel o szacunek i zrozumienie dla pracy rolników wystosował Urząd Miasta Żory (woj. śląskie) do mieszkańców, zwłaszcza tych z dzielnic, gdzie są tereny rolnicze. "Zwracamy się do żorzan, którzy mieszkają w sąsiedztwie...

W strategii dodano, że ma powstać Fundusz Wzajemnego Gwarantowania Dochodów dla rolników, który ma ograniczyć ryzyka w produkcji, a także ograniczyć koszty ubezpieczeń. Wykorzystany ma być mechanizm Funduszy Wzajemnych, by zaproponować nowe rozwiązania zarządzania ryzykiem w produkcji rolnej.

Jednym z ryzyk są np. warunki atmosferyczne, dlatego też ma powstać satelitarny system monitoringu upraw rolniczych w całej Polsce.

"Polski Ład" przewiduje ponadto: zachęty do spółdzielczości rolnej; rozwój sieci manufaktur spożywczych; program rozwoju miejscowości popegeerowskich; paszportyzację żywności; lepsze mechanizmy wsparcia OZE, czy wsparcie lokalnych producentów w eksporcie poprzez organizację sieci biur będącymi centrami eksportu polskiej żywności. Mają powstać np. w Chinach, Indiach, USA i Kanadzie.

W strategii dodano, że aby wspierać rolniczą spółdzielczość wprowadzone mają zostać specjalne narzędzia pozyskiwania kapitału. Jak wyjaśniono, mają pozwolić spółdzielniom emitować udziały inwestycyjne w celu realizacji konkretnych projektów.

Powstać ma wreszcie rachunek powierniczy, który ma lepiej chronić producentów przed brakiem realizacji zobowiązań finansowych.
 

Poleć
Udostępnij