PiS nie ustąpi w sprawie uboju rytualnego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-09-2020,14:30 Aktualizacja: 17-09-2020,14:34
A A A

Sejm przystąpił w czwartek po południu do drugiego czytania projektów PiS oraz KO zmian w ustawie o ochronie zwierząt. Komisja rolnictwa poparła w nocy poprawkę wykreślającą z niego zapisy ograniczające ubój rytualny. PiS zapowiada poprawki przywracające te zapisy.

Pierwsze czytanie projektów PiS i KO odbyło się w środę wieczorem, potem trafiły do komisji rolnictwa i rozwoju wsi. Posłowie poparli wniosek o uchwalenie przez Sejmu zmian w ustawie o ochronie zwierząt.

Rolnicy wykrzyczeli, co myślą o piątce dla zwierząt

W środę w Warszawie odbył się protest przedstawicieli środowisk rolniczych przeciwko zmianom w ustawie o ochronie zwierząt. W wydarzeniu uczestniczyli również posłowie Konfederacji i PSL oraz byli politycy partii "Samoobrona"....

Zdecydowali też, że z dwóch poselskich projektów ustaw (autorstwa PiS i KO) mających na celu zwiększenie ochrony prawnej zwierząt, projekt przygotowany przez PiS będzie wiodącym.

Komisja poparła kilka poprawek do projektu PiS. Najważniejsza z nich to wykreślnie z projektu zapisów ograniczających ubój rytualny tylko do tego na potrzeby krajowych związków wyznaniowych, o co wnioskowała Konfederacja.

Na czwartkowym briefingu prasowym w Sejmie poseł PiS Marek Suski zapowiedział zgłoszenie podczas drugiego czytania projektu poprawek przywracających zapisy dotyczące uboju rytualnego oraz uzupełniających projekt o rekompensaty dla prowadzących firmy zajmujące się ubojem rytualnym.

Projekt zamian w ustawie o ochronie zwierząt autorstwa PiS zakłada zakaz hodowli zwierząt na futra, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Nowe prawo ma zakazać również trzymania zwierząt domowych na uwięzi na stałe oraz używania kolczatek, zaś w przypadku tymczasowego uwiązania długość uwięzi musi wynosić min. 6 m i zapewniać zwierzęciu korzystanie z powierzchni co najmniej 20 m.kw.

W projekcie PiS zapisano, że ustawa ma wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia, a w przypadku zmian dotyczących zakazu hodowli zwierząt na futra i uboju rytualnego po 12 miesiącach od ogłoszenia.
 

Poleć
Udostępnij