Pierwszy krok do przywrócenia świetności stadninie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Inga Domurat PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-02-2022,13:10 Aktualizacja: 21-02-2022,13:18
A A A

Pensjonat "Hubertus" i budynek powozowni mieszczące się na terenie danego Państwowego Stada Ogierów w Białym Borze zostaną rozbudowane i zmodernizowane. Projekt budowlany i wykonawczy ma być gotowy w ciągu 120 dni.

Piotr Dziadul, dyrektor koszalińskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, zarządzający terenem białoborskiej stadniny, podpisał umowę na wykonanie dokumentacji z przedstawicielkami Biura Projektowego "Projekt 2.0" z Białegostoku na blisko 800 tys. zł.

stadnina koni w Białym Borze, Henryk Kowalczyk, KOWR, Małgorzata Golińska, Jacek Malicki

Resort chce reaktywować działalność uznanej stadniny koni

Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa zapowiedział reaktywowanie znanej i uznanej przed laty stadniny koni w Białym Borze (woj. zachodniopomorskie). - Mamy już harmonogram. W pierwszej kolejności chcemy oszacować wartość potrzebnych inwestycji, by w...

Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska w obecności której złożone zostały podpisy na dokumentach, podkreśliła, że to pierwszy krok do przywrócenia świetności stadninie w Białym Borze.

- Zależy nam, by ten ośrodek wrócił do funkcjonowania. Żeby tu wróciły konie, by lokalna społeczność, samorząd, mogli znów czuć dumę z tego, że mają jeden z lepszych ośrodków w Polsce. Dopiero dziś widzimy, jak wiele trudu, czasu, wysiłku potrzeba, by przywrócić do życia coś, co zostało przed laty zniszczone. Czasem dużo łatwiej jest zbudować coś od nowa, niż przywrócić świetność temu, co zmarnowaliśmy. Ale jest to możliwe - powiedziała.

Po wykonaniu dokumentacji projektowej, w czerwcu koszaliński oddział KOWR planuje ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji. Rozbudowa i modernizacja obu obiektów ma potrwać rok.

Dziadul zaznaczył, że jest zbyt wcześnie, by mówić nawet o szacunkowych kosztach inwestycji. Podkreślił, że pozwoli na wypoczynek z końmi. W planach jest powiększenie miejsc noclegowych z 70 do 130. W stajennych boksach mogłoby przebywać nawet 100 koni, obecnie komercyjnie wykorzystywane są zaledwie dla czterech koni.

Kompleks dawnego Państwowego Stada Ogierów w Białym Borze, obejmuje 56 ha terenu i budynki, w tym pensjonat, stajnie i ujeżdżalnię. Przez kilka lat był w rękach prywatnych dzierżawiony od ANR. W 2016 r. został przejęty przez Skarb Państwa, jest w zasobie OT KOWR w Koszalinie.

Państwowe Stado Ogierów w Białym Borze zostało zaprojektowane i wybudowane drugiej połowie lat 50-tych XX w.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement