Pieniądze popłyną do rolników. Szacowanie strat na finiszu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-08-2019,14:50 Aktualizacja: 28-08-2019,15:16
A A A

- Za parę dni będą dokładne dane o stratach spowodowanych suszą - zapowiedział w środę Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Rząd czeka na szacunki, by zdecydować o wielkości pomocy.

We wtorek Rada Ministrów podjęła decyzję w sprawie ustanowienia programu pomocy dla rolników i producentów rolnych, którzy ponieśli szkody w gospodarstwach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi.

susza rolnicza, straty w uprawach z powodu suszy, szacowanie strat, niedobory wody, pomoc dla rolników

Nawet 1000 złotych dotacji na hektar. Rząd pomoże rolnikom

Rząd pomoże rolnikom, którzy ponieśli szkody w uprawach z powodu suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi. Rolnicy, których straty przekraczają 70 proc., otrzymają 1000 zł na hektar. Centrum...

Założono, że pomocą zostanie objętych 2 855 tys. ha powierzchni użytków rolnych. Wsparcie ma być iloczynem powierzchni uprawy, w której powstały szkody, oraz stawki pomocy. Jej wysokość określi minister rolnictwa w obwieszczeniu. Rolnicy, których straty przekraczają 70 proc., otrzymają 1000 zł na hektar.

- Pomożemy, ale wstrzymajmy się jeszcze parę dni, dopóki będziemy mieli dokładne dane, ile straty wynoszą, ile trzeba środków na to przeznaczyć - mówił Ardanowski na antenie radiowej Trójki. Zaznaczył, że rząd czeka na szacunki, żeby podjąć decyzję również o kwotach.

W TVP Info polityk zapowiedział z kolei, że pomoc dla rolników w związku z suszą ruszy w przyszłym miesiącu. - Sądzę, że w drugiej połowie września rolnicy, którzy już będą mieli protokoły z szacowania będą mogli tę pomoc państwową otrzymać.

Minister przypomniał, że program pomocowy pozwoli na uruchomienie przyjmowania przez ARiMR wniosków o pomoc suszową. Formy pomocy będą takie same jak w ubiegłym roku, czyli te, które były stosowane od 2015 r. - m.in. kredyty, pożyczki, prolongaty kredytów czy umorzenia składek KRUS.

susza rolnicza, straty w uprawach z powodu suszy, szacowanie strat, niedobory wody, pomoc dla rolników

W sprawie suszy Polska powinna liczyć na siebie

Z powodu suszy straty ponosi ok. 175 tys. gospodarstw, niedobór wody jest notowany na powierzchni ok. 2,5 mln hektarów - mówi Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Komisje szacujące straty pracują w 1586 gminach. Szef...

Szef MRiRW dodał, że będzie także utrzymana pomoc bezpośrednia do hektara. - Rolnicy, których straty przekraczają 70 proc., otrzymają 1000 zł na hektar - przypomniał. Dodał, że straty mniejsze między 70 a 30 proc. to będzie 500 zł do hektara.

Szef resortu rolnictwa przyznał, że susza zapewne wpłynie na ceny żywności - głównie warzyw świeżych. - Na cenę warzyw świeżych zawsze susza ma wpływ. (...) Nie ma możliwości importu, to są warzywa raczej zużywane w krajach produkcji - tłumaczył.

Polityk zwrócił uwagę, że rolnicy otrzymują niewielkie pieniądze za swoje produkty. - Słynna pietruszka, która w Warszawie na straganach kosztowała 20 zł, rolnicy dostawali za nią 3-5 zł - mówił.

Pytany o wielkość tegorocznych strat, odpowiedział, że są mniejsze niż w zeszłym roku.

Według Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa susza rolnicza występuje na obszarze całej Polski i dotyczy wszystkich upraw objętych monitoringiem - np. rzepaku i rzepiku (31,57 proc. powierzchni upraw), zbóż jarych (47,47 proc.), roślin strączkowych (56,53 proc.), krzewów owocowych (61,80 proc.).
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement