Paliwa drożeją, ale święta będą tańsze niż przed rokiem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
26-03-2016,15:35 Aktualizacja: 31-03-2016,9:02
A A A

W porównaniu do sytuacji z 2015 r., wyjeżdżając na święta najwięcej oszczędzą kierowcy tankujący autogaz, którego ceny są niższe o 35 gr. na litrze, benzyna bezołowiowa 95 jest tańsza o 58 gr. na litrze, a olej napędowy o 68 gr. na litrze - oceniają analitycy BM Reflex.

Według analityków zmiany cen paliw, w marcu, mogą sugerować, że okres bicia kolejnych rekordów niskich cen benzyny i oleju napędowego na stacjach mamy za sobą.

wydatki na święta wielkanocne, Barometr Providenta, karolina łuczak, przemysław kasza

Na Wielkanoc wydamy dwa razy mniej niż na Boże Narodzenie

Święta wielkanocne będą prawie dwa razy tańsze od ubiegłorocznej gwiazdki - wynika z Barometru Providenta. 60 proc. badanych nie ma bowiem zamiaru kupować prezentów. Polacy deklarują, że na przygotowanie świąt wydadzą ok. 400 zł, czyli o 40...
"Ceny tych paliw są, co prawda jeszcze niższe niż na początku roku, ale już tylko o 9 groszy na litrze. W marcu benzyny podrożały już o 13-15 groszy na litrze (w zależności od gatunku), a olej napędowy o 24 gr/l. Cały czas widzimy natomiast obniżki cen autogazu, który w tym miesiącu staniał o 9 groszy na litrze" - wskazali Urszula Cieślak i Rafał Zywert, analitycy BM Reflex.

Zaznaczyli, że po świętach wielkanocnych ceny benzyny i oleju mogą ponownie wzrosnąć, średnio do 4 groszy na litrze.

"Podwyżki mogą dotyczyć zwłaszcza benzyn. W przypadku autogazu jesteśmy prawdopodobnie na końcu fali spadków, co jeszcze nie przesądza o tym, że od następnego tygodnia odnotujemy już podwyżki" - podkreślili.

Z kolei analitycy e-petrol.pl oceniają, że w okresie świąt wielkanocnych trudno oczekiwać, obniżenia cen detalicznych benzyny na stacjach.

"Pocieszeniem może być fakt, że przynajmniej dla diesla pojawia się szansa na nieznaczne spadki cen" - dodali analitycy dr Jakub Bogucki i Grzegorz Maziak.

wielkanoc, święta, zakupy, żywność, pieniądze, wydatki, mięso, mleko, cukier, ceny

Wielkanoc 2016 nieznacznie droższa od tej w ubiegłym roku

Analitycy prognozują, że tegoroczne przedświąteczne zakupy nie uderzą nas mocniej po kieszeni niż w ubiegłym roku. Ceny najpopularniejszych produktów utrzymują się na zbliżonych poziomach. – Ceny żywności na Wielkanoc w tym roku...
Jak wskazali ostatnie zmiany zwyżkowe na rynku międzynarodowym docierają już na polskie stacje i przekroczenie przez benzynę Pb95 poziomu 4 zł nie jest "z pewnością powodem do radości".

Jednak - w ich ocenie - w najbliższym czasie nie powinniśmy spodziewać się gwałtownego rajdu podwyżkowego - choć niewielkich ruchów cenowych w górę w przypadku tego paliwa raczej nie unikniemy.

W okresie między 28 marca a 3 kwietnia 2016 analitycy z portalu e-petrol.pl prognozują, że średnia cena benzyny 98-oktanowej ulokuje się w przedziale 4,37-4,50 zł/l.

Odmiana Pb95 natomiast sprzedawana będzie w cenach 4,07-4,19 zł/l. Nieznaczny spadek może być widoczny w przypadku diesla, który kosztować może 3,87-3,97 zł/l.

Mało prawdopodobne są dalsze spadki cen autogazu - tutaj przewidywany przez nich poziom cen to 1,60-1,68 zł/l.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj