Owce oddają krew i pomagają ludziom

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Gumułka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-02-2021,13:00 Aktualizacja: 18-02-2021,13:21
A A A

Owce hodowane w Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach to honorowi krwiodawcy. Rocznie pozyskuje się od nich 26 litrów krwi.

- Owcza krew zastępuje ludzką i służy przede wszystkim do przygotowania pożywek pod wymazy bakteryjne. Wtedy wiadomo, jakiego użyć antybiotyku, by pomóc choremu pacjentowi - wyjaśniła zootechnik Aniela Grajoszek, która opiekuje się niewielkim, ale bardzo pożytecznym stadkiem owiec czarnogłówek.

Program Owca Plus, ekstensywny wypas owiec, Fundacja Pasterstwo Transhumancyjne, Stowarzyszenie Gospodarstw Edukacyjnych

Owca Plus po raz kolejny ruszyła na Śląsku

Ponad 420 tys. zł przekazał w ostatni piątek samorząd woj. śląskiego na wsparcie hodowli owiec w ramach programu Owca Plus. Wojewódzki program od 12 lat wspiera hodowlę owiec i kóz, a także ochronę bioróżnorodności...

- Raz w tygodniu pobieramy krew od jednego z przedstawicieli stada. Nasz honorowy dawca dostaje za to dodatkową porcję paszy. Dlatego pobieranie krwi nie kojarzy mu się ze stresem, bólem, ale z przyjemnością - wyjaśniła.

Każda z owiec - dawców raz w miesiącu oddaje krew sprzedawaną potem do laboratoriów, m.in. do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Krew zwierzęca jest także wykorzystywana w celach badawczych przez naukowców ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Litr owczej krwi kosztuje 300 złotych - z każdego można przygotować tysiące pożywek.

Stado Centrum Medycyny Doświadczalnej liczy 4 dorosłe barany i 8 owiec. Siedem z nich właśnie zostało matkami, wydając na świat w sumie ośmioro jagniąt - 6 baranków i 2 owieczki. Maluchy czują się dobrze, a kiedy dorosną, zapewne też zostaną dawcami krwi.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement