Oszukał kilkaset osób sprzedając fikcyjne maszyny. Wpadł w hotelu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
18-11-2017,13:00 Aktualizacja: 18-11-2017,13:24
A A A

Wykorzystując zdjęcia ściągnięte z internetu, układał fałszywe ogłoszenia o sprzedaży m.in. maszyn rolniczych. Gdy zainteresowani wpłacili zaliczkę, rozpływał się jak kamfora. Poszkodowanych zostało kilkaset osób.

Sposób działania oszusta internetowego przez kilka tygodni rozpracowywali policjanci z Płońska (woj. mazowieckie). Jak ustalili, 36-letni mężczyzna z pow. ostrowskiego (woj. świętokrzyskie) fikcyjnie wystawiał do sprzedaży na portalu z ogłoszeniami maszyny rolnicze oraz samochody i części samochodowe, wykorzystując zdjęcia z innych witryn, w tym zagranicznych.

internetowi oszuści, wirtualny rzepak, oszukani rolnicy, przestępczość, policja

Nabity w rzepak... Oszuści są coraz bardziej pomysłowi

Do zuchwałego oszustwa na dużą sumę pieniędzy za dostarczenie - wirtualnych jak się okazało - płodów rolnych doszło w gminie Pawłów w województwie świętokrzyskim. Policja relacjonuje, że nieznany sprawca podał się za...

- Po wpłacie zaliczki przez osobę zainteresowaną na wskazany numer konta, kontakt ze sprzedającym się urywał. 36-latek ukrywał się przed organami ścigania i co kilka dni zmieniał miejsce pobytu, korzystając zazwyczaj z hoteli - poinformowała mł. asp. Kinga Drężek-Zmysłowska, oficer prasowy komendanta powiatowego policji w Płońsku.

Gdy śledczym udało się ustalić, że mężczyzna przebywa aktualnie w jednym z hoteli pod Warszawą, ruszyli na miejsce. 36-latek podczas zatrzymania nie stawiał oporu. Znaleziono przy nim 9 telefonów i 20 kart SIM, a także kserokopie kilku dowodów osobistych innych osób, których dane wykorzystywał przy umieszczaniu ogłoszeń w internecie.

- Mężczyzna przyznał się, że oszustw dokonuje od dwóch lat i wstępnie oszacował, że pokrzywdzeni ponieśli straty w wysokości ponad 200 tys. zł. Okazało się, że jest poszukiwany listem gończym wydanym przez sąd w Radomiu oraz za oszustwa przez 16 prokuratur w całym kraju. Mężczyzna mógł oszukać nawet kilkaset osób z całej Polski. Sprawa ma charakter rozwojowy - zastrzegła Drężek-Zmysłowska.

policja, przestępczość, oszust, handel wirtualnymi maszynami, maszyny rolnicze, legnica, głogów

Wpadli kolejni internetowi oszuści. Naciągali na rolnicze maszyny

Ponad 30 oszukanych osób, wyłudzonych przeszło 230 tys. złotych - to wstępny bilans działalności trzech mężczyzn zatrzymanych przez policję z Legnicy na Dolnym Śląsku. Do fikcyjnej sprzedaży wystawiali w internecie m.in. rolnicze maszyny....

Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia. Na wniosek prokuratury sąd zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na trzy miesiące.

Warto wspomnieć też o sukcesie policjantów z Sekcji Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu. Dzięki skrupulatnej analizie ustalili, że poszukiwany Cezary B. osiedlił się na stałe w Serbii, gdzie założył rodzinę i firmę handlującą kradzionymi maszynami rolniczymi przez internet.

42-latek z Radomia był ścigany od 2010 roku. Listy gończe wystawiły za nim Prokuratura Okręgowa w Radomiu i Prokuratura Apelacyjna z Lublinie. Mężczyzna działał w zorganizowanej grupie przestępczej, która kradła na terenie Wielkiej Brytanii oraz innych państw europejskich ciągniki rolnicze i maszyny budowlane, sprzedawane następnie w Polsce. Za radomianinem wystawiono również Europejski Nakaz Aresztowania. Uciekł przed wymiarem sprawiedliwości i posługiwał się sfałszowanymi dokumentami.

Wszystkie informacje dotyczące przestępcy zostały przekazane policjantom z Półwyspu Bałkańskiego, a ci go zatrzymali. Oszust policyjnym transportem lotniczym trafił do Polski, prosto za kraty.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj