Opozycja przeprasza za poparcie zmian w Prawie łowieckim. Złoży poprawki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-01-2018,11:40 Aktualizacja: 09-01-2018,11:56
A A A

Posłanki PO i Nowoczesnej zapowiedziały złożenie poprawek do rządowego projektu noweli Prawa łowieckiego, które zmienią m.in. przepisy, wprowadzone w grudniu na mocy specustawy dotyczącej walki z ASF. Ewa Lieder (N) przeprosiła za wcześniejsze poparcie dokumentu.

W połowie grudnia Sejm jednogłośnie uchwalił specustawę, która pozwoli na podjęcie nadzwyczajnych działań, by powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa afrykańskiego pomoru świń.

specustawa dotycząca zwalczania chorób zakaźnych u zwierząt, prawo łowieckie, polowanie

Myśliwi mogą robić co chcą. Nawet przepędzić z lasu spacerowicza

Myśliwi będą mogli wygonić z lasu obrońcę przyrody, grzybiarza i spacerowicza. Będą mogli też pogonić właściciela z jego ziemi. Takie prawo obowiązuje już w Polsce. Chociaż ten zapis nie znalazł się we właśnie nowelizowanej ustawie Prawo łowieckie...

Głównym celem ustawy jest zwiększenie skuteczności zwalczania chorób zakaźnych zwierząt przez wprowadzenie nowych rozwiązań w zakresie zabezpieczenia przed rozwleczeniem choroby zakaźnej, zwalczania chorób zakaźnych wśród zwierząt wolno żyjących (dzikich).

Daje ona możliwość nakładania nowych nakazów, zakazów i ograniczeń oraz wprowadza sankcje administracyjne za ich nieprzestrzeganie.

Ustawa zmienia przy tym przepisy m.in. w Prawie łowieckim, zwiększając nadzór nad Polskim Związkiem Łowieckim. Chodzi o poprawę efektywności odstrzału sanitarnego, m.in. polowań na obszarach chronionych. Ponadto wprowadzono możliwość wypowiedzenia umowy dzierżawy obwodu łowieckiego. Dodano także przepis, który przewiduje karanie osób, które umyślnie utrudniają lub uniemożliwiają wykonywanie polowania.

Ewa Lieder przeprosiła za to, że m.in. posłowie Nowoczesnej głosowali w grudniu za uchwaleniem specustawy do walki z ASF zawierającej też te zmiany w Prawie łowieckim.

ASF, trzoda chlewna, świnie, dziki, szczepionka na ASF, afrykański pomór świń

Polski Związek Łowiecki pod większą kontrolą niż wcześniej

Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. specustawę, która ma pozwolić skuteczniej zwalczać afrykański pomór świń (ASF). Zakłada ona m.in. uśmiercanie odłowionych dzików i budowę ogrodzenia przed dzikami na wschodniej granicy -...

- Ja, w swoim imieniu chciałabym dzisiaj przeprosić, bo niestety przeoczyliśmy, jako opozycja, zmiany w specustawie. Przepraszam za to - podkreśliła. Dodała jednak, że opozycja chce poprawić to złe prawo, które zostało uchwalone w grudniu.

Obecna na konferencji Dorota Niedziela z PO przypomniała, że równolegle w Sejmie toczą się prace nad rządowym projektem zmian w Prawie łowieckim, który ma m.in. dostosować to prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r., który orzekł, że przepisy ustawy w niewystarczający sposób uwzględniają prawa właścicieli nieruchomości przy tworzeniu obwodów łowieckich.

Lieder zapowiedziała złożenie poprawek do rządowego projektu nowelizacji Prawa łowieckiego, które jednocześnie zmienią przepisy wprowadzone do niego na mocy specustawy do walki z ASF.

- 81 proc. Polek i Polaków uważa, że prawo własności jest ważniejsze, niż prawo do polowania. Prawie 80 proc. Polek i Polaków jest przeciw uczestnictwu dzieci w polowaniach. (...) Mam nadzieję, że PiS przemyśli te nasze uwagi i zrozumie, że społeczeństwo zwyczajnie oczekuje dobrego prawa łowieckiego - dodała.

walka z asf, specustawa asf, koła łowieckie, obwody łowieckie, rada ministrów

Rząd zaostrza walkę z ASF. Będą kary za niewykonanie planów łowieckich

Sprawniejszą likwidację chorób zakaźnych zwierząt, w tym w szczególności ASF, zakłada zaakceptowany we wtorek przez rząd projekt ustawy. Dokument został przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Jak poinformowało w...

- Od ponad miesiąca walczymy ze złym prawem, które wprowadza PiS, które tak naprawdę niszczy cztery podstawowe rzeczy jeżeli chodzi o prawo łowieckie - zabrania nam prawa do własności, pozwala na uczestnictwo dzieci w polowaniach, zabiera nam możliwość swobodnego korzystania z lasów - powiedziała z kolei Niedziela.

Obecni na konferencji przedstawiciele organizacji ekologicznych przypomnieli, że opowiadają się m.in. za wprowadzeniem obowiązku okresowych badań okulistycznych, psychologicznych i psychiatrycznych dla myśliwych, wprowadzeniem zakazu udziału dzieci w polowaniach, polowania w pobliżu domów, polowań zbiorowych i dokarmiania zwierząt oraz strzelania toksyczną dla środowiska amunicją ołowianą.

Zaproponowali też przepisy gwarantujące ochronę prawa własności przez możliwość skutecznego wyłączania - na wniosek właściciela - prywatnych nieruchomości spod reżimu polowań, bez konieczności uzasadniania tego przed sądem.

W przedstawionym dokumencie znalazły się również propozycje wprowadzenia obowiązku informowania o planowanych polowaniach indywidualnych i zbiorowych, wykreślenie "kultywowania tradycji łowieckich" jako przesłanki do ustalania listy gatunków łownych, obowiązku wykazywania przez myśliwych wszystkich postrzelonych zwierząt oraz wykreślenie łosia, szakala złocistego, zająca szaraka i borsuka oraz 13 gatunków dzikich ptaków z listy gatunków łownych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu