Oni będą odpowiadać za powrót do kraju klientów upadłych biur podróży

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
12-06-2015,13:15 Aktualizacja: 12-06-2015,13:45
A A A

Marszałkowie województw są odpowiedzialni za sprowadzenie do kraju klientów niewypłacalnych biur podróży - stanowi znowelizowana w piątek przez Sejm ustawa o usługach turystycznych.

Za nowelą opowiedziało się 284 posłów, 141 było przeciw, a 6 wstrzymało się od głosu.

Znowelizowane przepisy jednoznacznie wskazują marszałka województwa lub wyznaczoną przez niego jednostkę jako organ prowadzący działania związane z organizacją powrotu klientów z imprezy turystycznej, jeżeli organizator turystyki lub pośrednik turystyczny, wbrew obowiązkowi, nie zapewnia tego powrotu.

Firmy nie dają rady. W 2014 r. upadło 823 przedsiębiorstw

W 2014 r. polskie sądy ogłosiły upadłość 823 firm, o 7 proc. mniej niż w 2013 r. - wynika z raportu Coface, międzynarodowej firmy specjalizującej się w ubezpieczeniach należności. "Analiza statystyk upadłościowych przedstawia wreszcie lepszy...
Celem noweli było usunięcie wątpliwości interpretacyjnych co do zadań marszałka w tym zakresie.

Na konieczność zmian w prawie wskazywała m.in. NIK, oceniając, że dotychczasowe przepisy były nieprecyzyjne.

Problem narósł w 2012 r., kiedy niewypłacalność ogłosiło 15 biur podróży, m.in. z Mazowsza, Śląska i Wielkopolski. Okazało się wtedy, że gwarancje biur podróży były za małe i brakowało pieniędzy na sprowadzenie Polaków do kraju.

Marszałkowie tych trzech województw założyli brakujące kwoty z budżetów swoich regionów i zwrócili się do wojewodów, jako organu administracji rządowej, o zwrot kosztów. We wszystkich trzech przypadkach uzyskali odpowiedź odmowną, a powodem był brak podstawy prawnej. Sprawy trafiły do sądów.

W piątek Sejm odrzucił poprawkę PiS, która zakładała, że koszty związane ze sprowadzeniem turystów są pokrywane do wysokości sumy gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej biura, a gdyby gwarancja okazała się niewystarczająca, to marszałek województwa może wystąpić o dodatkowe środki z rezerwy ogólnej Rady Ministrów.

Poprawka uzyskała akceptację komisji sportu, ale przeciwny jej był rząd. Ostatecznie proponowany przez PiS zapis nie znalazł się w noweli.

Poleć
Udostępnij