Ograniczenia w dostawie prądu uderzają w największe zakłady

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
11-08-2015,12:10 Aktualizacja: 11-08-2015,12:15
A A A

Tropikalne upały i susza spowodowały konieczność wprowadzenia ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej przez kilkaset firm w całym kraju. Ogłoszono 19 i 20 stopień zasilania.

"W związku z utrzymującą się falą upałów i sytuacją hydrologiczną w kraju wystąpiło obniżenie - poniżej poziomu wymaganego minimum - dostępnych rezerw zdolności wytwórczych, a tym samym nastąpiło zagrożenie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej" - twierdzi spółka Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

slupy_energia_dostawa_pradu

Ograniczenia w dostawach i poborze energii w całym kraju

Operator systemu przesyłowego elektroenergetycznego Polskie Sieci Elektroenergetyczne wprowadza od poniedziałku od godz. 10.00 ograniczenia w dostawach i poborze energii w całym kraju - podały PSE w komunikacie. "Polskie Sieci...
PSE podkreśla, że głównym powodem takiej sytuacji są "ograniczenia zdolności wytwórczych elektrowni z uwagi na utrzymujące się, ekstremalne trudności w  chłodzeniu elektrowni z  otwartym obiegiem chłodzenia, ubytki na  pracujących blokach, awaryjne odstawienia i  przekwalifikowania na  postoje awaryjne".

W związku z tym operator systemu przesyłowego wprowadził ograniczenia dla dużych odbiorców, którzy w umowach dystrybucyjnych mają określony poziom mocy umownej powyżej 300 kW.

W Azotach na razie bez paniki
 
Jedną z firm, którą dotknęły restrykcje jest Grupa Azoty. - Na razie nie odczuwamy zbyt boleśnie ograniczeń, bo w większości zakładów trwają przestoje remontowe - mówi w rozmowie z multiportalem agropolska.pl Grzegorz Kulik, rzecznik Grupy Azoty.

Podkreśla, że wyjątkiem jest Grupa Azoty Kędzierzyn, gdzie niedobór energii spowodował ok. 10-procentowe ograniczenie produkcji (tam zakończono już niezbędne remonty).

Kulik zwraca uwagę, że miesiące letnie są standardowo dla przemysłu chemicznego okresem corocznych kampanii remontowych.

- Przedłużająca się jednak sytuacja ograniczeń dostaw energii elektrycznej może powodować przesunięcia w poremontowym uruchamianiu instalacji, a tym samym częściowo ograniczać produkcję. Tym niemniej nie powinno to wpłynąć na zakładanie plany produkcji w Grupie Azoty - zaznacza rzecznik.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!