Odwrócenie tendencji na rynku ropy może zatrzymać spadki cen na stacjach paliw

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Bytniewska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
20-12-2023,14:35 Aktualizacja: 20-12-2023,14:40
A A A

Odwrócenie tendencji na rynku ropy może zatrzymać spadki cen na stacjach paliw - prognozują w środę analitycy portalu e-petrol.pl. Dodali, że w ciągu tygodnia cena benzyny 95 spadła o 10 gr, diesla o 7 gr, a autogaz potaniał o 4 gr na litrze.

"Skutkiem ostatnich wydarzeń na międzynarodowym rynku ropy naftowej, są niedawne podwyżki cen paliw u polskich producentów. To odwrócenie tendencji może skutkować zatrzymaniem spadków cen na stacjach, a nawet powrotem podwyżek" - ocenili analitycy e-petrol.pl.

W przedostatnim notowaniu cen detalicznych paliw w Polsce portal po raz kolejny zaobserwował spadki, które dotyczą wszystkich gatunków paliw.

"Średnia ogólnopolska cena benzyny bezołowiowej 95 w tym tygodniu wynosi w kraju 6,29 zł/l, zaś 20 gr więcej należy wydać za litr oleju napędowego – 6,49 zł/l, a rzadziej tankowana benzyna 98 kosztuje przeciętnie 6,91 zł za litr. Potaniał też autogaz, za który płaci się 2,95 zł/l" - poinformowali analitycy.

paliwo, stacje, e10, benzyna e10, wyszukiwarka, mkiś, samochód

Nowe paliwo na stacjach. Ministerstwo poleca swoją wyszukiwarkę

Od stycznia 2024 r. będzie możliwe zatankowanie nowego formatu benzyny silnikowej, ze zwiększoną zawartością biokomponentu – tzw. E10. Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) udostępniło na swojej stronie internetowej wyszukiwarkę mającą...

Z przytoczonych przez nich danych wynika, że w ciągu tygodnia cena benzyny "95" spadła o 10 gr, diesla o 7 gr, a autogaz potaniał o 4 grosze na litrze.

Analitycy portalu zwrócili uwagę, że średnie ceny w regionach w przypadku benzyny 95 są bardzo zróżnicowane. "Najtaniej można paliwo to tankować w woj. wielopolskim po 6,16 zł/l, a najdrożej jest w woj. mazowieckim i opolskim, gdzie tankując benzynę, trzeba wydać 6,39 zł/l" - wskazali. Ich zdaniem oznacza to, że różnica pomiędzy regionami z najwyższą i najniższą ceną wynosi 23 grosze.

Zdaniem analityków tankujący samochody z silnikami wysokoprężnymi w tym tygodniu także powinni zauważyć spadki cen. "Podobnie jak w przypadku benzyny, najtaniej tankuje się w Wielkopolsce, gdzie olej napędowy jest sprzedawany po 6,36 zł/l. Relatywnie wysoki wydatek czeka na kierowców na Mazowszu, gdzie paliwo to kosztuje przeciętnie 6,56 zł/l" - podali.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu