Obowiązują już nowe przepisy dotyczące paliwa rolniczego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-01-2019,20:00 Aktualizacja: 03-01-2019,16:43
A A A

Od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy dotyczące zwrotu podatku akcyzowego od tzw. paliwa zużytego do produkcji rolnej. Zwrot będzie wyższy, a dodatkowo będzie przysługiwał hodowcom bydła.

Zmianie ulegają limity - został podniesiony z 86 litrów oleju napędowego na hektar do 100 litrów na ha, co oznacza, że do takiej ilości zakupionego paliwa będzie przysługiwał zwrot akcyzy.

zwrot akcyzy za paliwo rolnicze, dopłaty do paliwa rolniczego, olej napędowy, ministerstwo rolnictwa, krir

Szykuje się paliwowy bat na rolników. KRIR już interweniuje

Jeśli rolnik kupi olej napędowy od podmiotu, który wcześniej nie uiścił wszystkich podatków od tego paliwa, ma nie dostać zwrotu akcyzy. Rolniczy samorząd zdecydowanie sprzeciwia się takiej zmianie w przepisach. Do konsultacji...

Nowym rozwiązaniem jest wprowadzenie zwrotu akcyzy dla hodowców bydła. Limit ustalony został w wysokości 30-krotności stawki podstawowej na każdą dużą jednostkę przeliczeniową (DJP) bydła według stanu średniorocznego za rok poprzedzający (czyli w 2019 roku będą brane pod uwagę stany średnioroczne bydła z 2018 roku).

Aby otrzymać zwrot podatku, trzeba udokumentować zakup fakturami takiej ilości paliwa.

Tak jak w 2018 roku, stawka zwrotu akcyzy wynosi 1 zł/litr ON. Tak więc w 2019 roku na każdy hektar użytków rolnych będzie przysługiwało maksymalnie 100 zł zwrotu akcyzy, a hodowcy bydła będą mogli otrzymać 30 zł na każdą dużą sztukę bydła.

Wnioski o zwrot akcyzy w 2019 roku będzie można składać w dwóch terminach: od 1 do 28 lutego i od 1 do 30 sierpnia. Dokumenty przyjmować będą urzędy gmin.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!