Obiecywali szybkie odrolnienie ziemi. CBA w akcji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
21-06-2022,12:50 Aktualizacja: 21-06-2022,12:58
A A A

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego na polecenie prokuratury zatrzymali cztery osoby, w tym komornika sądowego i przedsiębiorców, w sprawie dotyczącej powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych m.in. w kwestii odrolnienia ziemi.

Śledztwo prowadzone przez Delegaturę CBA w Poznaniu obejmuje lata 2019-2020. Toczy się pod nadzorem Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu.

korupca w ARIMR, CBA, ABW, ARiMR w Szczecinie

CBA i ABW zatrzymały podejrzewanych o korupcję na szkodę ARiMR

Centralne Biuro Antykorupcyjne i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymały 6 osób podejrzewanych o korupcję na szkodę szczecińskiego oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wydział komunikacji społecznej...

"Ze zgromadzonego materiału wynika, że trzech przedsiębiorców z woj. wielkopolskiego, działając wspólnie i w porozumieniu, powoływało się przed innym przedsiębiorcą na wpływy u burmistrza miasta i gminy Września, komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym we Wrześni oraz w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w celu szybkiego i pozytywnego rozpatrzenia wniosku o odrolnienie nieruchomości oraz zapewnienie preferencyjnego zakupu nieruchomości będącej przedmiotem licytacji komorniczej. W zamian za ’przysługę’ oczekiwali udziału w zyskach z tytułu późniejszych transakcji na nieruchomości" - poinformował Zespół Prasowy CBA.

Śledczy zgromadzili ponadto materiały wskazujące na przyjęcie przez komornika obietnicy korzyści majątkowej w wysokości 100 tys. zł od jednego z przedsiębiorców. Łapówka miała stanowić "wynagrodzenie" w zamian za odwołanie licytacji komorniczej nieruchomości, której wartość wynosiła 6,5 mln zł.

"W oparciu o zgromadzony w sprawie materiał dowodowy funkcjonariusze poznańskiej Delegatury CBA zatrzymali 4 osoby, które usłyszały już zarzuty. Prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze, w tym poręczenia majątkowe, zakaz kontaktowania się i dozór policji" - przekazało CBA.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu