Obajtek: przygotowany jest plan połączenia ARiMR i ARR

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-04-2016,15:15 Aktualizacja: 21-04-2016,15:23
A A A

Daniel Obajtek, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa powiedział w czwartek, że przygotowany jest projekt połączenia ARiMR z Agencją Rynku Rolnego. Dzięki temu udałoby się zaoszczędzić ok. 100 mln zł rocznie.

Obajtek spotkał się w Rzeszowie z pracownikami agencji z województwa podkarpackiego. Na konferencji prasowej mówił m.in. o tym, że przygotował plan, który zakłada połączenie ARiMR i ARR.

- Nie może tak być, że w Polsce jest tak dużo agencji związanych z rolnictwem. Zgodnie z zaleceniami UE, jeśli chodzi o agencje płatniczo-weryfikujące, powinna być jedna. Jest przygotowany przeze mnie projekt ramowy byśmy przejęli zadania z ARR. Część zadań przejęlibyśmy na poziomie centralnym, część na poziomie regionalnym, a część przejęłyby powiaty. Rolnikom będzie się prościej poruszać, bo w jednym miejscu będą mogli załatwić kilka spraw - wyjaśnił.

daniel obajtek, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, stanisław żmijan

Kadrowe zmiany mają usprawnić pracę ARiMR

Daniel Obajtek, szef Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekonywał w Sejmie, że dzięki dokonanym zmianom kadrowym poprawi się efektywność agencji. Wkrótce powinien zakończyć się audyt tej instytucji. Obajtek, który na...

Według szacunków prezesa ARiMR takie połączenie dałoby oszczędności w wysokości ok. 100 mln zł rocznie. - Koszt wydania 100 zł w rynek przez naszą agencję to 3,90 zł, a koszt obsługi 100 zł przez ARR to 26 zł. W związku tym uważam, że agencje trzeba połączyć, zminimalizować koszty. Będę forsował ten projekt - mówił.

Obajtek zaznaczył, że swój plan połączenia obu agencji przedstawił już premier i ministrowi rolnictwa. Jego zdaniem decyzja w tej sprawie powinna zapaść w ciągu półtora miesiąca. - Jeśli ta decyzja zapadnie w tym czasie, to sam proces przejęcia przez nas zadań ARR będzie szybki. Jesteśmy w stanie go przeprowadzić do końca lutego, początku marca przyszłego roku - podkreślił.

Obajtek zapowiedział też uproszczenia procedur i wniosków składanych przez rolników. Zaznaczył, że poprzednie władze agencji na promocje wydały 1 mln zł. Pokazywał gadżety, jakie agencja kupiła, były to m.in. spinki, breloczki i notesy.

- Nie ma naszej zgody na takie rzeczy i w tym roku przeznaczyliśmy ten milion zł na zestawy edukacyjne dla przedszkoli, każdy o wartości 3 tysięcy zł. Trafią one do przedszkoli na wsi. Budżet na promocję obcięty został przez pół, tak samo jak pula pieniędzy na szkolenia, nagrody i na wymianę samochodów - powiedział prezes ARiMR.

Poleć
Udostępnij